Chemia

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 2019 za skonstruowanie i upowszechnienie zastosowania akumulatorów litowo - jonowych.

Główną zaletą takich akumulatorów jest to, że nie są oparte na reakcjach chemicznych rozkładających elektrody, ale na jonach litu przepływających tam i z powrotem pomiędzy anodą i katodą. Dzięki nim nasze iPhone'y ładujemy raz na dobę, a samochody elektryczne mają coraz większy zasięg. Więcej informacji w przydatnych linkach...

 
Nagroda Nobla 2020 z chemii.

 

Panie zostały uhonorowane za opracowanie metody edycji genomu. Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna odkryły jedno z najlepszych narzędzi technologii genowej, opracowały metodę edycji genomu CRISPR/Cas9 nazywaną genetycznymi nożyczkami. Więcej informacji w przydatnych linkach...

Wazne zmiany dotyczące przeprowadzenia egzaminu maturalnego od roku 2023.

Na stronie CKE opublikowano informatory oraz nowoopracowane WYBRANE WZORY I STAŁE FIZYKOCHEMICZNE na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki. Więcej informacji w zakładce EGZAMIN MATURALNY i MATERIAŁY DLA UCZNIÓW.

 

Oliwia Dąbrowska LAUREATKĄ Olimpiady Wiedzy Chemicznej


Chemia 2024-03-26 12:29:53

Z dumą  informujemy, że Oliwia Dąbrowska, uczennica kasy 1f, uzyskała tytuł LAUREATA Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2023/24.
Serdecznie gratulujemy Oliwii i jej rodzicom wyjątkowego sukcesu oraz życzymy powodzenia w konkursach przedmiotowych w kolejnym roku szkolnym. 

Pozostałym uczestnikom, Wiktorii Dąbrowskiej (uczennicy klasy 1f),  Amelii Strugalskiej, Szymonowi Kłosowskiemu (uczniom klasy 4f) oraz Milenie Parys (uczennicy klasy 4d), dziękujemy za reprezenoowanie naszej szkoły na  Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i gratulujemy wysokich wyników w eliminacjach ogólnopolskich. 

Nauczycielem chemii Oliwii Dąbrowskiej jest pan Maciej Biłogras

Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla szkół ponadpodstawowych


Chemia 2024-03-05 12:49:53

1.03.2024 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyły się zawody III stopnia OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY CHEMICZNEJ dla Szkół Ponadpodstawowych. W finale Olimpiady reprezentowało naszą szkołę pięciu wybitnie zdolnych, młodych chemików: dwie uczennice w kategorii klas przedmaturalnych i trzech uczniów w kategorii klas maturalnych. 

W pierwszej grupie, w kategorii klas przedmaturalnych, z zadaniami chemicznymi zmierzyły się Oliwia Dąbrowska i Wiktoria Dąbrowska (uczennice klasy 1f). Klasy maturalne reprezentowali:  Amelia Strugalska i Szymon Kłosowski (uczniowie klasy 4f) oraz Milena Parys (uczennica klasy 4d)

Nauczycielką uczennicy klasy 4d jest pani Grażyna Świderska, a nauczycielem uczniów klasy 1f i 4f jest pan Maciej Biłogras.

Olimpiada jest trzyetapowa, dwa pierwsze etapy odbyły się zdalnie, na platformie Edukator.pl, a etap III w siedzibie Wydziału Chemii UJ w Krakowie.
Zwycięzcy olimpiady otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a laureaci nagrody książkowe. Ponadto laureaci z klas maturalnych otrzymują „indeksy" na studia na Wydziale Chemii UJ na kierunkach: Chemia, Chemia medyczna i Chemia zrównoważonego rozwoju.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM AWANSU DO ZAWODÓW FINAŁOWYCH

I ŻYCZYMY WYSOKICH WYNIKÓW

 

Młodzi chemicy z naszej szkoły w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej


Chemia 2023-03-02 12:10:34


Dnia 18 marca 2023 r. w gmachu Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się finałowy III etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawody przeprowadzane są w dwóch kategoriach: klasy przedmaturalne i klasy maturalne. Naszą szkołę reprezentować będą uczniowie p. Grażyny Świderskiej: Milena Parys (klasa 3D), Wiktor Hydel (klasa 3G), Konrad Molawka (klasa 3G), Michał Ziarno (klasa 3G) w kategorii klas przedmaturalnych i  uczniowie klasy 4F: Oliwia Mozgawa, Łukasz Imos, Marcin Madej, Iga Żebrowska, Alicja Zimoń, Marcel Serafin w kategorii klas maturalnych oraz uczennica p. Macieja Biłograsa z klasy 3f – Amelia Strugalska w kategorii klas przedmaturalnych.
 

Gratulujemy uczestnikom zawodów i życzymy POWODZENIA w Krakowie

Dominik Sura w centralnej Olimpiadzie Chemicznej


Chemia 2023-02-23 07:08:37

Z dumą informujemy, że uczeń klasy 4g naszego Liceum,Dominik Sura jest jedynym uczniem z województwa podkarpackiego, który został zakwalifikowany do ogólnopolskiego III Etapu 69. Olimpiady Chemicznej. Dominik jest uczniem klasy realizującym rozszerzony program nauczania z chemii i biologii, nauczycielem chemii jest p.Maciej Biłogras. 

Komitet Główny Olimpiady Chemicznej ustalił wysokość progu kwalifikacji na poziomie 65,00 pkt. i zatwierdził listę 87 zawodników zakwalifikowanych do III Etapu 69. Olimpiady Chemicznej. Olimpiada jest zapisana na listę olimpiad MEN, których laureaci i finaliści zgodnie z art. 44zzh ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2019 r. poz. 1481), są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.

Gratulujemy  i życzymy wysokiego wyniku  w eliminacjach ogólnopolskich 

Brawo Dominik !!!!

 

 

Olimpiada i konkursy chemiczne


Chemia 2022-09-27 12:57:41

W roku szkolnym 2022/2023 ogłoszone zostały następujące olimpiady i  konkursy chemiczne:

 1. Olimpiada Chemiczna – informacje na stronie internetowej szkoły w zakładce CHEMIA
 2. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych – organizatorem jest Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 3. Rejestracji uczniów danej szkoły w terminie do 14 października 2022 r. dokonuje nauczyciel chemii.

Opłata konkursowa – 25 złotych.

 1. XV Ogólnopolski Podkarpacki Konkurs Chemiczny – organizatorem jest Politechnika Rzeszowska.
  Bliższe informacje dostępne są na stronie http://www.prz.edu.pl/chemia/PKCh/
  Zgłoszenie uczniów danej szkoły w terminie do 15 października 2022 r. dokonuje nauczyciel chemii.

Opłata konkursowa – 20 złotych.

 1. Ogólnopolski Konkurs Chemiczny ALCHEMIK – organizatorem jest SUWiKR.
  Bliższe informacje o konkursie i jego regulamin dostępne są na stronie http://www.alchemik.suwikr.pl/alchemik/konkurs.html
  Zgłoszenie uczniów danej szkoły w terminie do 2 grudnia 2022 r. dokonuje nauczyciel chemii.

Opłata konkursowa – 12 złotych.

 1. Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” – organizatorem jest AGH.
  Bliższe informacje o konkursie i jego regulaminie dostępne są na stronie http://www.diament.agh.edu.pl/
  Zgłoszenie uczniów danej szkoły w terminie do 19 października 2022 r.

Bliższych informacji o konkursach udziela p. Grażyna Świderska s. 39

Olimpiada Chemiczna 2022/23


Chemia 2022-07-15 08:54:39

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi Olimpiady Chemicznej 2022/23 w zakładce przedmiotowej CHEMIA.

Z historii szkoły: 14 uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie centralnym Olimpiady Chemicznej lub Konkursu Chemicznego, a dwóch z nich uzyskało tytuły laureata.

Folder dla uczniów przygotowujących się do 69 Olimpiady Chemicznej tutaj. Równocześnie do pobrania wzory kart odpowiedzi do zadan 1-5:

karta nr 1;
karta nr 2;
karta nr 3;
karta nr 4;
karta nr 5.

Warsztaty dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z chemii


Chemia 2022-03-15 16:37:09

Otrzymaliśmy informację, że z inicjatywy Wydziału Chemii UJ odbędą się Warsztaty "Ostatni dzwonek przed maturą" . Ich celem jest właściwe przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego. 

24 marca, godz. 18:00 - I otwarte webinarium powtórkowe „Przygotuj się do matury z chemii z Wydziałem Chemii UJ i Dziennikiem Polskim”.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2dJgSPBLf
31 marca, godz. 18:00 - II otwarte webinarium powtórkowe „Przygotuj się do matury z chemii z Wydziałem Chemii UJ i Dziennikiem Polskim”.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4AyjAahiE
7 kwietnia, godz. 18:00- III otwarte webinarium powtórkowe „Przygotuj się do matury z chemii z Wydziałem Chemii UJ i Dziennikiem Polskim”. 
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2gPeI9ZV3
9 kwietnia, godz. 9:00 -Publikacja arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i Dziennikiem Polskim. Arkusz zostanie opublikowany na profilu facebook „Ostatni Dzwonek Przed Maturą – warsztaty maturalne Wydziału Chemii UJ”. 
Link do profilu: https://www.facebook.com/OstatniDzwonekPrzedMaturaWarsztatyDlaMaturzystow
9 kwietnia, godz. 13:00 - Webinarium omawiające arkusz Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ i Dziennikiem Polskim.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1x1C73Sqv
23-24 kwietnia, godz. 10:00-18:00  - Weekendowe warsztaty maturalne - dwa dni pracy z tematycznymi arkuszami maturalnymi naszego autorstwa (obowiązują zapisy).
Link do pliku z informacjami: https://bit.ly/34qUMJ4

Dominik Sura z klasy 3g reprezentuje naszą szkołę w Olimpiadzie Chemicznej


Chemia 2022-02-03 13:58:33

28 i 29  stycznia 2022 r . w Rzeszowie odbył się II etap 68. Olimpiady Chemicznej, w którym reprezentował naszą szkołę klasy 3g - Dominik Sura, uczeń p. Macieja Biłograsa

Zawody Olimpiady Chemicznej są kilkuetapowe. Etap wstępny polega na samodzielnym rozwiązywaniu przez zawodników zadań obowiązkowych, zamieszczonych w Informatorze Olimpiady. Prace zawodników w tym etapie oceniane są przez nauczycieli. Etap I – jednodniowe zawody pisemne organizowane są przez Komitety Okręgowe w miejscach przez nie wyznaczonych. W I etapie zawodów Olimpiady Chemicznej biorą udział wszyscy zawodnicy zgłoszeni przez szkoły. Liczba zawodników w II etapie nie powinna przekraczać 350. Komitety Okręgowe informują odpowiednie Szkoły o pozytywnym wyniku kwalifikacji zawodników do II etapu.Etap II – dwudniowe zawody: teoretyczne i laboratoryjne organizowane są przez Komitety Okręgowe w miejscach przez nie wyznaczonych. Listę zawodników zakwalifikowanych do III etapu zawodów ustala Komitet Główny Olimpiady Chemicznej. Etap III (zawody finałowe) – dwudniowe zawody: pisemne i laboratoryjne organizowane są przez Komitet Główny w Warszawie.

Udział Dominika Sury w II etapie to ogromny sukces. Dominik zmierzył się z zadaniami z teorii i  laboratorium.  Teraz czekamy na opublikowanie przez Komitet Główny Olimpiady listy zakwalifikowanych do III etapu zawodów.

Dziękujemy Dominikowi za reprezentowanie I Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli w II etapie 68. Olimpiady. ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.


Wozek inwalidzki
Aktualności