„Nie da się żyć na świecie, przynajmniej nie pytając, skąd się ten świat wziął”
"Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem. Nie opowiadaj mi, że świat nie jest baśnią".
Jostein Gaarder
Geografia 2024-04-22 09:40:32
W dniach 18-21 kwietnia 2024 r. w Łodzi odbyły się zawody finałowe L Olimpiady Geograficznej. Z radością informujemy, że nasz uczeń Igor Ziobrowski z klasy 4e otrzymał tytuł FINALISTY.
Igor na mocy art. 44zzh ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2019 r. poz. 1481) będzie zwolniony z egzaminu maturalnego z geografii, uzyskując tym samym wynik 100 %. Nauczycielką Igora jest pani Jolanta Biłogras
Podczas zawodów finałowych uczniowie uczestniczyli w konkursie polegającym na wykonywaniu kartograficznych zadań praktycznych, obserwacji i pomiarów. Zadania były wykonywane przy użyciu tabletów z aplikacją mobilną (sprzęt i oprogramowanie zapewnia organizator).
W czwartek wieczorem, w pierwszy dzień Olimpiady Geograficznej zawodnicy rozpoczęli pobyt w Teatrze Nowym w Łodzi uroczystym rozpoczęciem jubileuszowej Olimpiady Geograficznej. Na uroczystości rozpoczęcia nie zabrakło podziękowań, wyróżnień, wspomnień i życzeń. Była to wspaniała okazja, by docenić zasłużonych dla idei olimpijskiej. Część oficjalną uzupełnił program artystyczny przygotowany przez gospodarza zawodów - I Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. W piątek 124 uczestników z całej Polski przystąpili do zawodach pisemnych. Rywalizowali przy 3 podejściach z różnych dziedzin geografii. Po obiedzie odbył się krótki warsztat na temat wykorzystania technologii GIS i obsługi aplikacji mobilnej rozpoczynający drużynowy konkurs terenowy. W sobotę od rana - wycieczka po regionie. Zawodnicy zobaczyli kopalnię węgla brunatnego i elektrownię Bełchatów, w Łodzi zobaczyli zrewitalizowane obiekty przemysłowe i architektoniczne oraz EC1 czyli siedzibę kilku instytucji naukowo - kulturalną działającą w przestrzeniach zrewitalizowanego i rozbudowanego kompleksu pierwszej łódzkiej elektrowni. Ostatni dzień Olimpiady należał do 25 Laureantów. W tym dniu odbyły się zawody ustne i quiz multimedialny. Najwyższy wynik uzyskał Karol Kurzynoga (I LO w Łodzi), drugą lokatę zajął Jacek Jędraszko (II LO w Warszawie), a trzecią Jarosław Augustyniak (I LO w Gliwicach).
Gospodarzem zawodów finałowych było I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów okręgowych i finałowych w szkolnej GALERII
SERDECZNIE GRATULUJEMY IGOROWI
Geografia 2024-03-09 18:50:52
Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z dnia 9 marca 2024 r. po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych został zakwalifikowany Igor Ziobrowski z klasy 4e. Nauczycielką geografii olimpijczyka jest Jolanta Biłogras.
Zawody są planowane na 18-21 kwietnia 2024 r. w Łodzi, zakwalifikowano do nich 124 uczniów, którzy uzyskali wynik co najmniej 108,5 punktów. Gospodarzem zawodów będzie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.
Gratulujemy Igorowi i życzymy wysokiego wyniku w etapie ogólnopolskim Jubileuszowej L Olimpiady Geograficznej
Geografia 2023-12-11 13:32:15
Prezydium Komitetu Głównego podjęło w dniu 8 grudnia 2023 r. uchwałę o dopuszczeniu do zawodów pisemnych II etapu L Olimpiady Geograficznej wszystkich uczniów, których praca pisemna I etapu została oceniona przez jurorów Komitetów Okręgowych Olimpiady Geograficznej na 76 punktów lub więcej.
Z przyjemnością informujemy, że 7 naszych uczniów zakwalifiowało się do zawodów okręgowych. Są to:
z klasy 4e: Łukasz Chyła i Igor Ziobrowski
z klasy 3e: Wikoria Wieczerzak i Bartłomiej Wach
z klasy 3a: Sebastian Jaśkowski
z klasy 2e: Julia Belzak i Karol Dąbal.
Nauczycielką w/w uczniów jest Jolanta Biłogras
Zaody okręgowe odbędą się 10-11 lutego 2024 r. – część pisemna (10 lutego) i ustna (11 lutego) zawodów II stopnia.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w przygotowaniach do etapu okręgowego.
Geografia 2023-12-01 12:29:54
I etap szkolny Olimpiady Znajomości Afryki odbędzie się, w poniedziałek 4 grudnia 2023 r. w sali 45. Czas trwania: 90 minut. Szczegółowe informacje zostały przesłane wiadomością przez dziennik.
Do etapu drugiego kwalifikuje się dwóch uczniów z największą liczbą punktów, którzy osiągnęli wynik minimum 50% dobrych odpowiedzi. Wyjątkiem są szkoły, których uczniowie w zeszłym roku uzyskali tytuł laureata. Z tych szkół kwalifikację osiąga większa liczba uczniów.
Zgłoszonych do udziału uczestników Olimpiady zapraszany w poniedziałek.
Opiekunem będzie p. Beata Gazda
Geografia 2023-04-24 20:06:33
W dniach 20-23 kwietnia 2023 r. w Katowicach odbyły się zawody finałowe XLIX Olimpiady Geograficznej. Miło nam poinformować, że nasz uczeń Łukasz Chyła z klasy 3e otrzymał tytuł FINALISTY. Łukasz na mocy art. 44zzh ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2019 r. poz. 1481) będzie zwolniony z egzaminu maturalnego z geografii, uzyskując tym samym wynik 100 %. Nauczycielką Łukasza jest pani Jolanta Biłogras
Podczas zawodów finałowych uczniowie uczestniczyli w konkursie polegającym na wykonywaniu kartograficznych zadań praktycznych, obserwacji i pomiarów. Zadania były wykonywane przy użyciu tabletów z aplikacją mobilną (sprzęt i oprogramowanie zapewnia organizator).
W czwartek wieczorem, w pierwszy dzień Olimpiady Geograficznej zawodnicy rozpoczęli pobyt w Katowicach spotkaniem z gościem specjalnym, którym był pan Krzysztof Wielicki. Po spotkaniu odbył się krótki warsztat na temat wykorzystania technologii GIS i obsługi aplikacji mobilnej. W piątek po uroczystym rozpoczęciu uczniowie wzięli udział w zawodach pisemnych. Rywalizowali przy 3 podejściach z różnych dziedzin geografii. Podczas gdy Jurorzy pracowicie oceniali prace uczniów, zawodnicy Olimpiady mieli okazję posłuchać wykładu i zobaczyć pokaz w Planetarium Śląskim. W sobotę od rana - wycieczka po regionie. Zawodnicy byli w kopalni węgla kamiennego Guido, w Katowicach zwiedzili zabytkowe osiedle Nikiszowiec, centrum miasta oraz okolice Parku Trzech Stawów i Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Ostatni dzień Olimpiady należał do 24 Laureantów. W tym dniu odbyły się zawody ustne i quiz multimedialny. Najwyższy wynik uzyskał Jan Kwiatkowski (XIV LO w Warszawie).
Gospodarzem zawodów finałowych było I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów okręgowych i finałowych w szkolnej GALERII
SERDECZNIE GRATULUJEMY ŁUKASZOWI
Geografia 2023-03-16 07:43:25
Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z dnia 11 marca 2023 r. po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych zakwalifikowano 121 uczniów z całej Polski, którzy uzyskali wynik co najmniej 110,5 punktów.
Wśród najlepszych młodych geografów znalazł się nasz uczeń Łukasz Chyła z klasy 3e. Łukasz będzie reprezentował Stalową Wolę w ogólnopolskich zawodach finałowych XLIX Olimpiady Geograficznej .
Finały olimpiady są planowane na 20-23 kwietnia 2023 r. w Katowicach. Gospodarzem zawodów będzie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Geografia 2023-03-02 14:29:51
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego organizuje wydarzenie „Ogarnij Gegrę! 2023”. Inicjatywa ta skierowana jest do maturzystów deklarujących przystąpienie do egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym i ma na celu powtórzenie z maturzystami najważniejszych zagadnień, które mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Wszystkie wykłady prowadzone są przez grupę jednych z najlepszych pracowników dydaktycznych WGiSR UW.
Wydarzenie to jest już tradycją Wydziału, a tegoroczna edycja będzie dwunastą, przeprowadzoną w trybie zdalnym. Do tej pory wzięło udział prawie 1500 osób ze 133 miejscowości w całym kraju. Udział w organizowanych wykładach powtórzeniowych wpłynął pozytywnie na wyniki egzaminu maturalnego z geografii osób w nich uczestniczących oraz być może ułatwił podjęcie decyzji związanej z kontynuacja nauki na uczelni wyższej.
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej, w dniach 27.03.2023 – 31.03.2023 i jest całkowicie bezpłatne. Rejestracja na wykłady rozpocznie się 13.03.2023, a szczegóły oraz regulamin będzie można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebook’u (kod QR widoczny jest na plakacie promocyjnym, załączonym w mailu).
Więcej informacji na stronie FB https://www.facebook.com/ogarnijgegre
Geografia 2023-02-05 22:06:32
W sobotę i niedzielę 4 i 5 lutego 2023 r. w I LO w Rzeszowie odbyły się zawody II stopnia (okręgowe) XLIX Olimpiady Geograficznej.
Z ogromną radością informujemy, że Łukasz Chyła z klasy 3e zajął V miejsce w etapie okręgowym i tym samym został nominowany przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Rzeszowie do zawodów finałowych Olimpiady. Do 15 marca 2023 r. – Komitet Główny ogłosi na stronie internetowej oficjalne wyniki zawodów II stopnia i listę uczniów dopuszczonych do zawodów ogólnopolskich XLIX Olimpiady Geograficznej, które odbędą się w Katowicach. Trzymamy kciuki za pomyślny dla Łukasza przebieg weryfikacji przez Komitet Główny.
Dziękujemy za ogromne zaangażowanie i godne reprezentowanie Naszego Liceum pozostałym uczniom: Wiktorii Wieczerzak z klasy 2e, Natalii Maziarz z klasy 3e oraz Patrycji Sarzyńskiej i Dawidowi Pankowi z klasy 4e. Pomimo wysokich wyników z części pisemnej, niestety, nie zakwalifikowali się oni do eliminacji ustnych w drugim dniu zawodów.
Nauczycielką Łukasza jest p. Jolanta Biłogras
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom naszej szkoły udziału w etapie okręgowym
Geografia 2023-01-31 13:00:40
W dniach 4 i 5 lutego 2023 w I LO w Rzeszowie odbędą się zawody okręgowe XLIX Olimpiada Geograficznej. Nasza szkołę będzie reprezentowało pięciu uczniów p. Jolanty Biłogras i Beaty Gazdy:
Wiktoria Wieczerzak z klasy 2e
Natalia Maziarz i Łukasz Chyła z klasy 3e
oraz Patrycja Sarzyńska i Dawid Panek z klasy 4e
4 - go lutego uczniowie wezmą udział w części pisemnej, która rozpocznie się o godz. 11.00 ( rejestracja od godz. 10.00 ), zaś 5 - lutego odbędzie się część ustna dla zakwalifikowanych uczniów o godz. 9.30 ( quiz oraz odpowiedź na wylosowany temat ).
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie okręgowym
Geografia 2022-12-01 11:17:05
Zapraszmy do udziału w szkolnym XXI Olimpiady Znajomości Afryki. Etap Pierwszy etap zgodnie z regulaminem Olimpiady odbędzie się na 5 grudnia 2022 roku (poniedziałek) o godz. 11.00 w bibliotece szkolnej i polega na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Komitet Główny, obejmującego zakres materiału zawarty w bibliografii.
Po zakończeniu I etapu prace zostają sprawdzone przez Komitet Szkolny według załączonego arkusza z poprawnymi odpowiedziami. Do etapu okręgowego kwalifikują się dwie osoby, które napisały test najlepiej uzyskując równocześnie minimalny próg punktowy (50%, czyli 25 punktów). W przypadku, gdy więcej niż dwoje uczniów uzyska taki sam wynik (tzn. najlepszy) nie należy robić wewnętrznych dogrywek, tylko taką liczbę uczniów zakwalifikować do etapu okręgowego.
Etap okręgowy odbędzie się 4 marca 2023 r. (sobota). Termin może jeszcze ulec zmianie. Informacja o godzinie i miejscach, w których zostanie przeprowadzony etap okręgowy będzie podana na stronie Olimpiady w zakładce „Aktualności” najpóźniej w lutym. Informacje te zostaną także wysłane do szkół pocztą elektroniczną.
Prosimy uczniów zainteresowanych udziałem w Olimpiadzie o pilne zgłoszenie się do swojej nauczycielki geogafii .
Geografia 2022-12-01 11:11:10
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w Projekcie edukacyjnym "Postaw na Słońce" .
Kto może wziąć udział w konkursie?
Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zasady udziału
W konkursie mogą brać udział zespoły złożone z uczniów i opiekuna. Zespół może składać się maksymalnie z 10 uczniów i jednego nauczyciela. Jedną szkołę może reprezentować tylko jeden zespół. Projekt odbywa się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie.
Przebieg projektu
Konkurs składa się z 2 etapów: Energia Słońca (trwa do 9 marca) i Zarabiaj na Słońcu (trwa do 24 maja). Na każdy z nich składają się 3 zadania. Uczniowie przygotowują raport z realizacji zadań, opiekun zespołu czuwa nad jego przygotowaniem i przesyła go do organizatora. Praca zespołów jest oceniana na podstawie przesłanych raportów. Całość konkursu odbywa się zdalnie poprzez stronę internetową postawnaslonce.pl
Nagrody
Łączna pula nagród to 30 000 złotych. Zwycięskie zespoły otrzymają nagrody rzeczowe.
W każdej kategorii nagrody otrzymają trzy najlepsze zespoły w poszczególnych etapach oraz klasyfikacji Grand Prix (łączny wynik z 2 etapów). Uczestnicy otrzymają również dyplomy potwierdzające udział w konkursie. Nagrodą jest też wiedza i doświadczenie zdobyte podczas udziału w konkursie.
|
|
---|
Geografia 2022-11-15 20:19:27
|
JUŻ PO RAZ ÓSMY W NASZEJ SZKOLE, 16 listopada (środa), będziemy świętować obchody GIS Day. GIS Day to coroczna międzynarodowa impreza, organizowana systematycznie od 1987 roku, skierowana do użytkowników i entuzjastów systemów GIS, odbywająca się zawsze w trzecią środę listopada podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej. W programie Międzynarodowego Dnia GIS-u w I LO im. KEN w Stalowej Woli pokażemy m.in. jak tworzyć swoje własne mapy i proste aplikacje mapowe. W zajęciach tematycznych w tym dniu wezmą udział uczniowie naszej szkoły. Od września 2015 roku w naszej szkole, z inicjatywy nauczycielek geografii jest nauczany przedmiot Geoinformatyka (Systemy Informacji Geograficznej). Na zajęciach uczniowie uzyskują podstawowe umiejętności posługiwania się programem ArcGIS . Nasza szkoła została objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z dwóch liceów ogólnokształcących w Polsce realizowała przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej). Ideą, która przyświecała pomysłodawcom Dnia GIS-u jest popularyzacja nowego podejścia do przestrzeni, w której żyjemy, poprzez GIS.Organizowane tego dnia imprezy, seminaria, warsztaty i pokazy mają na celu zapoznanie osób w różnym wieku oraz z różnych branż z możliwościami wykorzystania systemów informacji geograficznej. Pokazywana jest funkcjonalność oprogramowania GIS, a także prezentone są interesujące osiągnięcia w tej dziedzinie. |
Prezentacja prac uczniów naszej szkoły
W jakim programie pracuję uczniowie naszej szkoły?ArcGIS Online! ArcGIS Online to działające w chmurze rozwiązanie do analiz i tworzenia map. Umożliwia tworzenie map, analizowanie danych oraz udostępnianie i współpracę. Usługa ArcGIS Online zawiera wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia map internetowych, tworzenia scen 3D, tworzenia aplikacji internetowych.
Gdzie są opublikowane prace naszych uczniów? Mapy i aplikacje mapowe są opublikowane w zakładce Geografia GIS w LOKEN.
Chcesz wypróbować możliwości ArcGIS Online? Proponujemy dwa scenariusze lekcji:
Geografia 2022-09-26 17:42:02
Serdecznie zapraszamy do udziału w XLIX edycji Olimpiady Geograficznej. Informator nowej edycji, plakat oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie XLIX Olimpiady Geograficznej. Podobnie jak w ubiegłych latach, uczestnicy na I etap Olimpiady muszą napisać pracę na jeden wybrany przez siebie temat. W tym roku będziecie wybierać spośród czterech niżej podanych tematów:
Temat A – Przekrój krajobrazowy Karta oceny pracy
Temat B – Zagospodarowanie terenu poprzemysłowego Karta oceny pracy
Temat C – Analiza porównawcza dwóch gmin pod względem warunków życia ludności Karta oceny pracy
Temat D – Analiza porównawcza dwóch mezoregionów fizycznogeograficznych Karta oceny pracy
Zaineresowanych udziałem w Olimpiadzie uczniów prosimy o zgłoszenie się do swojego nauczyciela geografii do 30 września.
Geografia 2022-09-23 16:49:39
W imieniu pracowników Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zachęcamy naszych uczniów, szczególnie klas realizujących rozszerzony program z geografii, na spotkanie z geoinformatyką, która odbędzie się 30.09.2022 na platformie Zoom. Szczegóły i dane dostępowe znajdują się w załączonym TUTAJ.
Geografia 2022-08-26 15:07:23
Drodzy maturzyści
Zachęcamy do wysłuchania Webinarium z geografii dotyczącego matury w formule od 2023 roku. W webinarium prowadzący porównuje formuły matury z geografii w roku 2023 z dotychczasową, opowiada o wymaganiach maturalnych w kontekście podstawy programowej oraz analizuje pokazowy arkusz CKE.
Mirosław Mazur – nauczyciel geografii i geoinformatyki w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach, autor publikacji dydaktycznych dla różnych poziomów nauczania. Od wielu lat pracuje jako egzaminator-weryfikator na egzaminie maturalnym z geografii.
Geografia 2022-04-19 13:23:31
Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ zaprasza Maturzystów na Noc Powtórkową z Geografii organizowaną przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie! W tym roku będzie to trzecia Wirtualna Noc Powtórkowa z Geografii, która odbędzie się na platformie zdalnego nauczania Uniwersytetu Jagiellońskiego – Open UJ.
Materiały powtórkowe z geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej będą dostępne przez miesiąc – od 15 kwietnia do 15 maja 2022 r. Dostęp do materiałów powtórkowych jest bezpłatny!
Pracownicy UJ, doktoranci i absolwenci, którzy pracowali jako nauczyciele w szkołach średnich przygotowali materiały powtórkowe, które pozwolą uporządkować wiedzę z geografii tuż przed egzaminem maturalnym. Materiały te obejmują prezentację z nagranym wykładem do odtworzenia w przeglądarce oraz krótki skrypt do pobrania z najważniejszymi informacjami. Jeden z wykładów odbędzie się na żywo 23 kwietnia 2022 r. – szczegółowe informacje będą podane w terminie późniejszym.
Osoby zainteresowanie udziałem, prosimy o zarejestrowanie się na platformie zdalnego nauczania Uniwersytetu Jagiellońskiego – Open UJ. Zarejestrowanie się jest równoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu i wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Link: open.uj.edu.pl/
Zapraszamy!
Geografia 2022-02-03 13:37:16
Geografia 2022-02-03 13:27:08
Geografia 2022-01-12 14:03:32
W imieniu Politechniki Warszawskiej zapraszamy do udziału w ogólnopolskim Konkursie Geoinformatycznym dla uczniów szkół średnich, organizowanym przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W przeddzień rozpoczęcia I etapu - zapraszamy wszystkich nauczycieli i zainteresowanych uczestnictwem uczniów klas II i III na spotkanie informacyjne.
Zapraszamy na spotkanie 17 stycznia 2022 r. w godzinach 14:00 - 15:00.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams.
Wszyscy nauczyciele i zainteresowani uczestnictwem uczniowie proszeni są o indywidualne wypełnienie formularza rejestracyjnego. Na adres mailowy podany w formularzu zostanie wysłane zaproszenie z linkiem do aplikacji MS Teams.
Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do śledzenia bieżących informacji, podpowiedzi i ciekawostek na profilu Konkursu na Facebooku.
Geografia 2021-11-17 10:20:10
JUŻ PO RAZ SIÓDMY W NASZEJ SZKOLE, 17 listopada (środa), będziemy świętować obchody GIS Day. GIS Day jest międzynarodową i coroczną imprezą użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Obchodzony jest on na całym świecie od 1987 roku, zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej, pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.
Głównym celem GIS Day jest upowszechnianie wiedzy na temat systemów informacji geograficznej oraz ich wykorzystania w różnych dziedzinach nauki i technologii.
System GIS to naukowe środowisko gromadzenia, analizowania i wizualizowania danych geograficznych. GIS integruje wiele rodzajów danych. Dzięki temu można analizować lokalizacje przestrzenne i organizować warstwy informacyjne do wizualizacji za pomocą map i scen 3 D. Dane zgromadzone w ten sposób ułatwiają nam podejmowanie lepszych decyzji.
W programie Międzynarodowego Dnia GIS-u w I LO im. KEN w Stalowej Woli pokażemy m.in. jak tworzyć swoje własne mapy i proste aplikacje mapowe. W zajęciach tematycznych w tym dniu wezmą udział uczniowie naszej szkoły.
Nasza szkoła jest objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z nielicznych szkół ogólnokształcących w Polsce realizuje przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej). Na naszej stronie internetowej w zakładce GEOGRAFIA można zobaczyć dotychczasowe prace naszych uczniów.
Geografia 2021-04-16 16:05:57
W sumie wygłoszonych zostanie siedem wykładów, a każdy z nich potrwa godzinę. W trakcie 15-minutowej przerwy po każdym odczycie będzie możliwość zadawania pytań naukowcom, jeśli jakieś zagadnienie będzie ciągle budziło wątpliwości. Sprawdź szczegóły TUTAJ
Geografia 2021-03-30 10:15:34
W piątek 19 marca 2021 roku odbyło się spotkanie online uczniów klasy 2eg i 2a z zaproszonym gościem, naszą absolwentką, podróżniczką i blogerką Panią Aleksandrą Wnuk. Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy mieli możliwość posłuchania relacji z pracy zdalnej i podróżowania po Azji.
Zarówno sposób przekazania informacji, jaki i same informacje, zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Dowiedzieli się jak świadomie podróżować i jednocześnie pracować. Pani Ola podzieliła się uwagami o planowaniu podróży z własnego doświadczenia, przedstawiła zagadnienia dotyczące życia, kultury i obyczajów mieszkańców Malezji, Filipin, Indii, Tajlandii i indonezyjskiej wyspy Bali. Spotkanie z pewnością zmieniło u niektórych uczniów myślenie o podróżowaniu.
Dziękujemy Pani Oli za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne spotkanie.
Geografia 2021-02-03 19:43:29
Już w sobotę, 6 lutego 2021 r., trzech uczniów: Weronika Pęzioł i Patryk Kozłowski z klasy 2eg i Aleksandra Kotwica z klasy 3e będzie reprezentowało szkołę w II etapie XLVII Olimpiady Geograficznej. Zawody okręgowe odbędą się stacjonarnie w Uniwersytecie Rzeszowskim - Rzeszów ( Zalesie).
Gratulujemy awansu do II etapu olimpiady i życzymy sukcesów w zawodach okręgowych w Rzeszowie
Geografia 2021-01-25 23:15:36
Miło nam poinformować, że do drugiego etapu olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii zakwalifikowali się:
Robert Uldynowicz z klasy 1c
Marcin Kobylarz z klasy 2e
Geografia 2020-11-18 10:55:02
JUŻ PO RAZ SZÓSTY W NASZEJ SZKOLE 18 listopada (środa), będziemy świętować obchody GIS Day. GIS Day jest międzynarodową i coroczną imprezą użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Obchodzony jest on na całym świecie od 1987 roku, zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej, pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.
Głównym celem GIS Day jest uświadomienie istoty systemów informacji geograficznej, wykorzystywanych w działaniach administracyjno – społecznych i gospodarczych. W tym dniu na całym kuli ziemskiej specjaliści, studenci oraz profesorowie zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania świata GIS-u, pokazują jak można samemu stworzyć swój system i czerpać ogromne korzyści z tej dziedziny nauk.
W programie Międzynarodowego Dnia GIS-u w I LO im. KEN w Stalowej Woli pokażemy m.in. jak tworzyć swoje własne mapy i proste aplikacje mapowe służące np. do opracowania mapy wycieczki. Zapraszamy na wirtualny spacer TUTAJ
W zajęciach tematycznych w tym dniu weźmie udział ok. 60 uczniów. Warsztaty i prelekcje będą prowadzone on-line przez nauczycielki J. Biłogras i B.Gazdę - online w godzinach 8.00- 13.00. Nasza szkoła jest objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z dwóch szkół ogólnokształcących w Polsce realizuje przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej). Na naszej stronie internetowej w zakładce GEOGRAFIA można zobaczyć dotychczasowe prace naszych uczniów.
Zachęcamy również do zapoznania się z historią GISDay
Geografia 2020-09-28 14:28:51
W Halloween na niebie pojawi się niebieski Księżyc! Czeka nas wyjątkowa pełnia. W Halloween 2020 będziemy mieli okazję zobaczyć wyjątkową pełnię Księżyca. W nocy z 31 października na 1 listopada na niebie pojawi się niebieski Księżyc.
Geografia 2020-04-09 14:23:59
Zachęcamy uczniów do zapoznania się z zadaniami pierwszego etapu edycji 2019/2020 Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH.
Zadania zostały opublikowane TUTAJ
Prosimy uczniów zainteresowanych udziałem w olimpiadzie o zgłoszenie się do swojego nauczyciela.
Geografia 2020-04-09 14:23:35
Dziekański Fundusz Stypendialny im. Ignacego Domeyki
Stypendium jest adresowane do wyróżniających się uczniów polskich szkół średnich, którzy planują rozpocząć studia na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stypendia skierowane są do uczniów, którzy spełniają łącznie następujące dwa kryteria:
ukończyli nie dawniej niż dwa lata przed ogłoszeniem konkursu szkołę średnią lub są w momencie ogłoszenia konkursu uczniami takiej szkoły;
byli laureatami albo finalistami stopnia centralnego ogólnopolskiej olimpiady geograficznej, matematycznej, fizycznej, chemicznej lub wiedzy ekonomicznej .
Stypendystom przysługuje stypendium w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł miesięcznie, przyznawane na 10 miesięcy
Czas trwania naboru: do 30 czerwca 2019 r.
Więcej informacji TUTAJ