Deutsch - dlaczego?

.

1) Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie

Szacuje się, że jest on językiem ojczystym (die Muttersprache) dla około 120 milionów ludzi. Zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro Niemcy liczą „zaledwie” 80 milionów obywateli? Wiedz, że niemiecki jest także językiem urzędowym w Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Luksemburgu, a dodatkowo porozumiesz się w nim na obszarze północnych Włoch.

2) Wykorzystasz niemiecki w Polsce

Wiesz już, ilu ludzi posługuje się niemieckim jako językiem ojczystym, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele osób uczy się go jako języka obcego (die Fremdsprache)? Jest ich ok. 15 milionów, a co ciekawe, krajem, w którym znajdziesz ich najwięcej, jest Polska.

Dlaczego niemiecki jest tak popularny w naszym kraju? Powodów jest wiele. Przede wszystkim Niemcy to jeden z naszych najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych. Zapotrzebowanie na osoby posługujące się niemieckim jest duże, gdyż stanowi to podstawę dla realizowania celów międzynarodowej współpracy. Stąd łatwo dojść do wniosku, że…

3) Znajdziesz lepszą pracę i zarobisz więcej

Mimo że wielu Polaków wyjeżdża do Niemiec w poszukiwaniu zatrudnienia, Ty wcale nie musisz tego robić. Ze względu na zacieśnioną współpracę polsko-niemiecką, w naszym kraju bardzo ceni się pracowników z dobrą znajomością niemieckiego. 

Na rodzimym rynku pracy znajomość języka niemieckiego jest dużym atutem, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej znaleźć oferty pracy gwarantujące wyższe wynagrodzenie.

4) Otworzysz sobie drzwi do kariery

Znajomość niemieckiego może nie tylko zapewnić Ci lepszą pracę – może również pomóc Ci w zrobieniu kariery.

Zarobki są oczywiście ważną kwestią, ale jeśli liczą się dla Ciebie także satysfakcja czy prestiż, niemiecki może okazać się pomocnym ‘’towarzyszem’’ w Twojej karierze. 

5) Przekonasz się, że niemiecki wcale nie jest taki trudny…

… zwłaszcza jeśli znasz już angielski.

Oba języki należą do grupy języków germańskich, co oznacza, że mają wiele cech wspólnych. Możesz odnaleźć je w obrębie leksyki, czego doskonałym przykładem są pisane bardzo podobnie nazwy miesięcy (January – Januar, May – Mai, December – Dezember) albo kolorów (red – rot, green – grün, blue – blau).

6) Staniesz się oświeconym użytkownikiem polskiego

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, jak wiele słów w języku polskim to germanizmy. Duża część z nich na tyle dobrze przyjęła się w polszczyźnie, że wydaje się nie zdradzać swojego pochodzenia. Przykłady? Cukier (der Zucker), cytryna (die Zitrone), fajerwerk (das Feuerwerk), szlafrok (der Schlafrock)…

7) Zrozumiesz nie tylko Niemców…

… ale być może również Ślązaków albo Poznaniaków.

W gwarze poznańskiej można odnaleźć sporo germanizmów. 

8) Rozwiniesz swoją kreatywność i umiejętność logicznego myślenia

Niemiecki jest niezwykle elastyczny pod względem słowotwórstwa, gdyż zwykle wystarczy połączyć ze sobą wyrazy, aby otrzymać nowe. Na przykład słownik to Wörterbuch (dosłownie książka ze słowami), lodówka to Kühlschrank (co można tłumaczyć jako zimna szafa), a leżak to Liegestuhl (czyli po prostu krzesło do leżenia).

9) Utrwalisz sobie angielski

Jeśli dobrze operujesz angielskim słownictwem, Twój niemiecki może stać się bardziej naturalny, jeśli w swoje wypowiedzi zaczniesz wrzucać angielskie słowa. Może się to wydawać dziwne, ale skoro angielski silnie oddziałuje na polski, to czemu miałby nie robić tego samego z innymi językami?

10) Poćwiczysz pamięć

Na pewno wiesz, że nauka języków to proces wymagający dużego zaangażowania. Z niemieckim nie jest inaczej. O ile zasady gramatyczne wydają się dosyć przejrzyste, o tyle przyswojenie słownictwa może stanowić większe wyzwanie – choćby z uwagi na słynne rodzajniki towarzyszące niemieckim rzeczownikom.Ucząć się słów wraz z rodzajnikami, będziesz stymulować swoje szare komórki.

11) Wszędzie poczujesz się komfortowo

Kiedy wyjeżdżasz za granicę i znasz niemiecki, bezstresowy urlop masz zagwarantowany. Niemcy podróżują po świecie najwięcej i najczęściej, co oznacza, że wszędzie możesz liczyć na spotkanie z grupą niemieckich turystów i tym samym wszędzie usłyszeć ich język. Pozwoli Ci to poczuć się komfortowo – w końcu niezależnie od tego, czy będziesz chciał poprosić o pomoc, czy znaleźć nowych znajomych, porozumienie się nie będzie dla Ciebie problemem.

12) Poznasz język sztuki i kultury

Każdy, kto interesuje się sztuką lub nauką wie, jak duży wpływ na rozwój tych dziedzin mieli na przestrzeni wieków ich niemieccy przedstawiciele. Właściwie w każdej dziedzinie można znaleźć wybitnych twórców, którzy swoimi osiągnięciami uczynili niemiecki językiem sztuki oraz kultury. Znając go, masz szansę przyjrzeć się bliżej ich dokonaniom i odpowiednio docenić ich twórczość.

13) Obudzisz w sobie sportowego ducha

Jeśli lubisz przeżywać sportowe emocje, to na pewno możesz liczyć na sporą ich dawkę, oglądając wyczyny niemieckich zawodników. Niemcy zajmują wysoką pozycję w świecie sportu, zdobywając laury niemal w każdej dyscyplinie

 

Wozek inwalidzki
Aktualności