Język polski (kultura)

WItamy w zakładce poświęconej językowi polskiemu i przedmiotom artystycznym. Nasz zespół przedmiotowy tworzą: Elżbieta Drobny, Barbara Długosz, Jolanta Kawa, Adam Przybylski, Ewa Wierzbicka, Edyta Wołoszynek, Anna Żywczyk.

SUKCES SZYMONA HALINIAKA


Język polski (kultura) 2023-04-18 20:39:11

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszego liceum Szymon Haliniak z  kl. 2a został zwycięzcą IV edycji konkursu ,,Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli. Szymon pokonał 63 konkurentów w teście z podchwytliwymi pytaniami z  gramatyki, ortografii i interpunkcji, za co otrzymał nagrodę pieniężną i  książkową. Przewodniczącym Komisji Konkursowej był dr hab. MichałRusinek – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członek Rady Języka Polskiego.  

Konkurs odbył się 15.04.2023 r. w MBP im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Szymon jest uczniem pani Edyty Wołoszynek.
Gratulujemy!

Aleksandra  Szcześniak w finale LII  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego


Język polski (kultura) 2022-03-06 20:38:19

Z radością informujemy, że  Aleksandra  Szcześniak  z klasy 3e zakwalifikowała się do etapu finałowego LII  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Nauczycielem Oli jest p. Adam Przybylski.

SERDECZNIE GRATULUJEMY

Uczennica naszej szkoły zakwalifikowała się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego


Język polski (kultura) 2022-02-09 13:47:14

Miło nam poinformować, że do grupy tegorocznych olimpijczyków I Liceum Ogólnokształcącego dołączyła Aleksandra  Szcześniak  z klasy 3e, która  zakwalifikowała się do II etapu LII  Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Nauczycielem Oli jest p. Adam Przybylski.

SERDECZNIE GRATULUJEMY

 

„GODZINY PRZY PIÓRZE”


Język polski (kultura) 2021-09-15 08:56:18

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  im. Melchiora Wańkowicza w  Stalowej Woli, 
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. KEN w Stalowej Woli i STAROSTWO POWIATOWE w Stalowej Woli

ogłaszają XXI EDYCJĘ  KONKURSU  POETYCKIEGO „ MOJA MAŁA OJCZYZNA” pod   hasłem: „GODZINY  PRZY  PIÓRZE”. 

Prosimy uczniów zainteresowanych konkursem o zapoznanie się ze szczegółami, które zostały opublikowane TUTAJ

                      

Filmy dobrze wybrane. Premiera platformy Nowe Horyzonty VOD


Język polski (kultura) 2021-04-09 16:11:36

Ponad 200 starannie wyselekcjonowanych filmów, kino mistrzów, hity światowych festiwali i wyjątkowa oferta dla dzieci: to propozycje, które znajdą się na platformie Nowe Horyzonty VOD, stworzonej przez zespół Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – organizatora MFF Nowe Horyzonty, American Film Festival i MFF Kino Dzieci, we współpracy z dystrybutorem Gutek Film, który jest partnerem projektu.

Człowiek – nie algorytm

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty od 20 lat jest synonimem kina odważnego, autorskiego, innowacyjnego, wyznaczającego nowe trendy i ścieżki rozwoju kinematografii, z kolei Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci od 2014 roku udowadnia, że filmy dla młodego widza mogą jednocześnie bawić i przekazywać dobre wartości oraz że kontakt z ciekawym kinem można zacząć już od najmłodszych lat. Po sukcesie ubiegłorocznych, online’owych odsłon Nowych Horyzontów oraz Kina Dzieci organizatorzy postanowili skorzystać z dobrej, festiwalowej energii i zaproponować widzom możliwość oglądania filmów z nowohoryzontowym znakiem jakości przez cały rok.

Filmy dostępne w ofercie NH VOD nie są wynikiem kalkulacji przeprowadzonych przez bezosobowe algorytmy. Wszystkie tytuły zostały wybrane przez doświadczone kuratorki i kuratorów, którzy od lat przygotowują program wydarzeń Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, selekcjonując filmy z najważniejszych festiwali na świecie – m.in. w Cannes, Wenecji, Toronto i Berlinie.

Webinarium dla maturzystów


Język polski (kultura) 2021-02-03 12:34:28

Wydawnictwo Nowa Era serdecznie zaprasza maturzystów na cykl webinarów o przygotowaniach do matury w 2021 roku. Dzisiejsze spotkanie poprowadzi Katarzyna Włodkowska - dyplomowana nauczycielka języka polskiego, prelegentka, egzaminatorka CKE, doradczyni metodyczna, autorka programu nauczania edukacji medialnej, certyfikowana trenerka oświaty, zaangażowana w działania humanitarne, prowadzi bloga „Facetka od polaka”.
Plan dzisiejszego (godz. 15:00) webinarium:
  • Idą zmiany – na czym warto się skupić planując powtórki przed maturą?
  • Główne problemy ukazane w „Lalce” B. Prusa.
  • Praktyczne ćwiczenia kształtujące umiejętność tworzenia akapitów w rozprawce problemowej.

 

Sukces naszych uczennic


Język polski (kultura) 2021-01-25 09:10:30

Miło nam poinformować, że nasze uczennice - Oliwia Dziubek, Alicja Czech i Julia Brzozowska (wszystkie z klasy 2fg) wzięły udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej "Olimpus" i zostały nagrodzone dyplomami laureatów.
Gratulujemy!

Sukces naszych uczennic w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego


Język polski (kultura) 2021-01-18 19:06:15

Bardzo miło nam poinformować, że do etapu okręgowego LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zakwalifikowały się następujące uczennice:
1. Kamila Rusin z klasy 2cg 
2. Julia Klarycka z klasy 2fg
Opiekunem merytorycznym uczniów jest Elżbieta Drobny.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach olimpiady!

Matura - język polski


Język polski (kultura) 2020-06-02 11:04:33

W ramach przedmaturalnej powtórki uczniowie klas trzecich mogą sięgnąć po różnego rodzaju wsparcie
dostępne w Internecie. Oto kilka propozycji:

Nasza absolwentka na scenie!


Język polski (kultura) 2020-05-22 08:35:46

Patrycja Lewandowska, absolwentka klasy humanistycznej naszego liceum, zaprasza na swój spektakl pt. "Postacie" z muzyką Przemysława Gintrowskiego, który jeszcze przez kilka dni obejrzeć można bezpłatnie na kanale YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Patrycja razem z innymi aktorami tworzy Grupę artystyczną - St-Art. Ich działalność można śledzić na Facebooku oraz Instagramie.
Przygotowują premierę nowego spektaklu, "Jak się kochają w niższych sferach", którego Patrycja jest producentką (i oczywiście w nim występuje), a reżyseruje go Magdalena Kizinkiewicz (wersja filmowa spektaklu, którego Patrycja jest producentem wykonawczym, a Maciej Ślesicki reżyserem, będzie miała swoją premierę najprawdopodobniej w lipcu).
W planach grupa ma jeszcze projekt słowno-muzyczny z wierszami Wisławy Szymborskiej.

Patrycji gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych przesięwzięciach!

 

Millennium Docs Against Gravity w Ninatece


Język polski (kultura) 2020-05-08 12:15:55

 

Niezwykła gratka, nie tylko dla kinomaniaków!

#zostanwdomu #dkf #kultura

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych
w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w sześciu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz i od 2020 r. Poznań).

Od 8 do 18 maja w Ninatece pojawi się 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji festiwalu, w tym: „Kraina miodu”, „Twarze, plaże”, „Książę i dybuk”, „Genesis 2.0”, „Niemiecki życiorys”, „Sól Ziemi”, „Stroiciel Himalajów”, „Niezwykła propozycja”, „Świadkowie Putina” i wiele innych.

Serdecznie polecamy!

 


Wozek inwalidzki
Aktualności