Intel NUC M15

Intel stworzył własny laptop. Ma konkurować z najlepszymi w tej klasie

fot. Intel

 
fot. Intel
 
Intel postanowił opracować własny laptop. Jest to NUC M15 - sprzęt, który ma konkurować z ZenBookami od Asusa czy serią XPS Della. Pomimo, że firma produkuje ten sprzęt, nie będzie on jednak sprzedawany pod szyldem intel.
 
 
 
 
Firma Intel postanowiła stworzyć laptop typu "white label", czyli produkt referencyjny. Może on posłużyć innym producentom za punkt odniesienia i oszczędzić im zachodu projektowania sprzętu od nowa.

Po wprowadzeniu modyfikacji - będą mogli oni sprzedawać ten sprzęt pod własną marką. Może to okazać się przydatne dla mniejszych firm, które nie mają tak rozbudowanego działu badań i rozwoju jak giganci branży.

Intel opracował nowy laptop. Ale sprzedawać będą go inni

Amerykański gigant już wcześniej wydał jeden tego typu laptop, był to gamingowy MAG-15. Tymczasem Intel NUC M15 to komputer innego rodzaju. To sprzęt klasy premium do pracy biurowej, stawiający na wysoką wydajność procesora i chłodzenia.

Co kryje się w środku? Oto najważniejsze parametry:

  • Czterordzeniowy procesor Intel i5-1135G7 lub i7-1165G7 11. generacjize zintegrowaną grafiką Iris Xe
  • 8 lub 16 GB RAM (bez możliwości rozszerzenia)
  • 15,6-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1080p
  • 73 W bateria (16 godzin pracy wg producenta)
  • SSD NVMe M.2
  • 2 porty USB 4 typu C z Thunderbolt 3, 2 porty USB-A 10 Gbps
  • port HDMI
  • moduł łączności z Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1

Laptop wyróżnia się smukłą jak na swoje gabaryty konstrukcją ze stopu aluminium, ważącą 1,65 kg oraz dużym szklanym gładzikiem. Sprzęt wyposażony jest także w zestaw czterech mikrofonów, co powinno przełożyć się na duży komfort rozmów głosowych, także bez dedykowanego zestawu.

Co więcej, znajdziemy tutaj także kamerę Windows Hello do logowania twarzą i czujnik obecności, dzięki któremu komputer zaloguje nas automatycznie po wybudzeniu.

Dodatkowym bajerem jest specjalna lampka sygnalizująca, czy usługa Amazon Alexa jest w danym momencie włączona i czy słucha komend użytkownika.

Ponad 15-calowy ekran w laptopach do pracy biurowej to rzadkość. Intel oczekuje, że laptopy oparte na modelu referencyjnym NUC M15 będą kosztować od 3783 zł do 5677 zł - w zależności od konfiguracji. Trzeba przyznać, że jak na komponenty tam użyte - to całkiem rozsądna cena.

Wozek inwalidzki
Aktualności