Słuchowisko "Gracz" na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego

W najbliższą niedzielę 6 lutego o 19.00 na antenie Dwójki odbędzie się premiera słuchowiska według powieści „Gracz” Fiodora Dostojewskiego. W obsadzie znakomitości trzech aktorskich pokoleń: Anna Seniuk, Przemek Bluszcz, Milena Suszyńska i Antoni Królikowski.

Słuchowisko „Gracz” to adaptacja niewielkiej powieści Fiodora Dostojewskiego pod tym samym tytułem, napisanej w 1866 roku w ramach… zakładu. Ukończenie tekstu w niewiarygodnie krótkim terminie pozwoliło pisarzowi spłacić hazardowe długi.

"Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący" - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska.
Ewę Małecki do adaptacji "Gracza" skusiła również tematyka, a mianowicie losy główego bohatera, wzorowane na losach samego autora. Centralną postacią powieści jest bowiem Aleksy Iwanowicz - stosunkowo młody, dwudziestoparoletni nauczyciel, człowiek wykształcony, choć ubogi. Bohater, podobnie jak autor książki, borykał się z uzależnieniem od hazardu.

"Jeśli sięgniemy po zachowaną korespondencję Dostojewskiego, znajdziemy list do jego żony, w którym opisuje, jak stracił wszystkie pieniądze i przeprasza, że po raz kolejny obiecuje, że zerwie z hazardem" - podkreśliła Ewa Małecki. - "Zresztą same okoliczności powstania powieści są kontrowersyjne, bo autor założył się ze swoim wydawcą, że napisze powieść. Jeśli zaś jej nie napisze, straci prawa autorskie do wszystkich swoich dzieł, które napisze później".

Ewa Małecki zwróciła również uwagę, że ważna w twórczości Fiodora Dostojewskiego jest psychologia postaci." Dostojewski tworzy bardzo wyraziste postacie i przedstawia je wielowymiarowo. Wiedzę o nich czerpiemy z wielu źródeł. Po pierwsze jest to narracja pierwszoosobowa, gdzie Aleksy przekazuje nam informacje o pozostałych bohaterach. Ale też sami bohaterowie plotkują na swój temat. Później mamy zachowanie postaci, ich sposób mówienia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te wszystkie czynniki, to te postacie są narysowane bardzo wyraziście" - opowiadała.

 

Przekład i adaptacja: Blanka Konopka,
Scenariusz radiowy i reżyseria: Ewa Małecki,
Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk,
Muzyka: Grzegorz Łapiński.

Wozek inwalidzki
Aktualności