Gdzie młodzi Europejczycy wypoczywają najdłużej?

Na początku czerwca swoje wakacje rozpoczęli uczniowie z Włoch. W czerwcu z wakacyjnego wypoczynku mogą korzystać także Chorwaci, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Grecy, Hiszpanie, Islandczycy, Norwedzy, Polacy, Portugalczycy, Szwedzi i Węgrzy.

Najwięcej dni szkolnych jest w Danii – tamtejsi uczniowie mają łącznie tylko ok. 11,5 tygodni wolnych od zajęć, w tym 6,5 tygodnia wakacji.

Najpóźniej bo dopiero w połowie lipca wakacje zaczną się w Luksemburgu, Niemczech i na Wyspach Brytyjskich. Natomiast najdłuższe wakacje mają uczniowie z Rosji i Włoch.

Ani najkrótsze ani najdłuższe

W Polsce ilość czasu danego uczniom na odpoczynek wynosi 13,5 tygodnia, co jest jednym ze skromniejszych wyników w Unii Europejskiej.

Wakacje krótsze niż my wprowadziło 12 europejskich państw – Austria, Belgia, Francja, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Anglia, Niemcy, Lichtenstein, Dania. Najkrótsze wakacje trwają 6 tygodni (Niemcy, Holandia, Szkocja). Rekompensowane są kilkoma przerwami w nauce podczas roku szkolnego.

Polskie wakacje możemy porównać do szwedzkich i finlandzkich. Dłuższą przerwą mogą cieszyć się uczniowie 10 państw (Litwy, Łotwy, Węgier, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Włoch, Malty, Portugalii i Rumunii ).

Austria

Uczniowie w Austrii cieszą się w sumie ok. 14 tygodniami wolnego od szkoły, z tego 9 tygodniami wakacji. Młodzi Austriacy cieszą się dwutygodniową przerwą świąteczno-noworoczną, tygodniową przerwą zimową, półtoratygodniową przerwą wielkanocną oraz kilkoma dniami odpoczynku pod koniec maja. Ponadto jest siedem dni świątecznych wolnych od pracy i szkoły.

Belgia  

Belgijscy uczniowie mają 9 tygodni wakacji – cały lipiec i sierpień. Łączna liczba dni wolnych od szkoły zależy od wspólnoty językowej, których jest trzy. Pod tym względem różnią się one jednak nieznacznie. Różnica polega tylko na czterech dodatkowych dniach we wspólnocie flamandzkiej, których nie ma we wspólnotach francuskiej i niemieckojęzycznej. W Belgii wszyscy uczniowie w ciągu roku mają co najmniej 15 tygodni wolnych od zajęć szkolnych. Składają się na to tydzień przerwy jesiennej, 2 tygodnie przerwy świątecznej, tydzień zimowej i 2 tygodnie wiosennej. Ponadto w Belgi jest 5 dni ustawowo wolnych od pracy.

Bułgaria

Liczba dni wolnych od zajęć w Bułgarii różni się w zależności od klasy, co przekłada się na aż 16 i pół tygodnia wakacji. Prócz wakacji młodzi Bułgarzy mają 4 tygodnie wolnego w ciągu roku szkolnego, do tego dochodzi 7 dni wolnych od pracy i szkoły.

Chorwacja

Chorwaccy uczniowie mają 14 tygodni wolnego od zajęć szkolnych. Prócz tego mają dwuipółtygodniową przerwę świąteczno-noworoczną i kilkudniową przerwę na przełomie marca i kwietnia. W Chorwacji są cztery święta wolne od pracy i szkoły.

Cypr

Uczniowie na Cyprze dostają w ciągu roku 16 tygodni wolnego, z tego aż 12 tygodni wakacji. W dodatku na Cyprze jest dużo dni ustawowo wolnych od pracy, a więc także od obowiązku szkolnego – od 10 do 11.

Czechy

Uczniowie w Czechach mają 9 tygodni wakacji, a w sumie dostają ok. 13 tygodni wolnego od szkoły, mają zatem wolny lipiec i sierpień. Na cztery pozostałe tygodnie składają się 3 dni przerwy jesiennej, 12 dni świątecznej i po tygodniu ferii zimowych i wiosennych. Ponadto jest 5 dni ustawowo wolnych od pracy, a więc także od szkoły.

Dania

Wakacje szkolne w Danii trwają tylko 6,5 tygodnia, a w sumie tamtejsi uczniowie dostają 11,5 tygodnia wolnego od zajęć szkolnych, co jest najniższym wynikiem w UE. Prócz wakacji mają oni tydzień jesiennej przerwy, 2 tygodnie świątecznej i po tygodniu ferii zimowych i wiosennych. Ponadto w Danii są 4-5 dni wolne od pracy.

Estonia

Uczniowie w Estonii cieszą się w sumie ok. 16,5 tygodniami wolnymi od szkoły, z tego aż 12,5 tygodnia to wakacje.Mają oni zagwarantowany tydzień jesiennej przerwy, 2 tygodnie świątecznej i tydzień ferii wiosennych. Ponadto są 3 dni ustawowo wolne od pracy i nauki.

Finlandia

Fińscy uczniowie mają zagwarantowane 10 do 11 tygodni wakacji. Rozpoczynają je na przełomie maja i czerwca, a kończą je zazwyczaj w połowie sierpnia. W ciągu roku szkolnego młodzi Finowie mają też od 2 dni do tygodnia jesiennej przerwy, od tygodnia do dwóch świątecznej i 4 dni przerwy wiosną. Ponadto Finowie odpoczywają w czasie 3 dni ustawowo wolnych od pracy.

Francja

Jak już zostało wspomniane, wakacje we Francji trwają 9 tygodni, ale prócz tego tamtejsi uczniowie mają w ciągu roku cztery dwutygodniowe przerwy. We Francji jest prócz tego 6 dni świąt państwowych.

Grecja

Uczniowie w Grecji cieszą się w sumie 16 tygodniami wolnego od szkoły. Składa się na to aż 12 tygodni wakacji. Prócz wakacji greccy uczniowie odpoczywają w czasie dwóch dwutygodniowych przerw – świątecznej i wiosennej. W Helladzie jest co najmniej 7 dni ustawowo wolnych, do tego dochodzą święta regionalne.

Hiszpania

Młodzi Hiszpanie mają ok. 15 tygodni wolnego od szkoły, z tego 11 tygodni wakacji. Początek roku szkolnego różni się w zależności od wspólnoty autonomicznej. Ponadto mają oni na odpoczynek 2 tygodnie przerwy świątecznej, 2-3 dni zimowej i półtora tygodnia wiosennej. Co więcej w Hiszpanii jest aż 12 dni świąt państwowych.

Holandia

Uczniowie w Holandii mają 12 tygodni wolnego od szkoły, z tego zaledwie 6 tygodni wakacji. Kalendarz roku szkolnego różni się w zależności od trzech stref, których jest trzy. Młodzi Holendrzy cieszą się nieco ponad tygodniową przerwą jesienną, dwutygodniową przerwą świąteczno-noworoczną, tygodniową przerwą zimową, tygodniową przerwą wielkanocną. Ponadto jest 5 dni świątecznych wolnych od pracy i szkoły.

Irlandia

Uczniowie w Irlandii cieszą się w sumie 14 tygodniami dla pierwszego stopnia i 18 tygodni dla drugiego stopnia wolnymi od szkoły. z tego 9 tygodniami wakacji dla uczniów szkolnictwa pierwszego stopnia i 12 tygodni dla drugiego szczebla. Tydzień przerwy jesiennej, 2  tygodnie świątecznej, 2 dni przerwy zimowej dla pierwszo- i tydzień dla drugoklasistów oraz 2 tygodnie ferii wiosennych. Ponadto kilka dni świąt państwowych.

Litwa

Uczniowie z Litwy mają długie wakacje. Dla uczniów szkolnictwa pierwszego stopnia jest to 12 tygodni, a dla drugiego szczebla aż 13 tygodni. W sumie młodzi Litwini dostają w ciągu roku 16-17 tygodni wolnego.Przerwy na odpoczynek w ciągu roku: tydzień jesiennej przerwy, 2 tygodnie świątecznej, dwa dni przerwy zimowej dla uczniów szkolnictwa drugiego stopnia i tydzień ferii wiosennych. Ponadto 4 święta państwowe.

Luksemburg

Uczniowie w Luksemburgu cieszą się w sumie 15 tygodniami wolnymi od szkoły, z tego 8 tygodniami wakacji. Dodatkowo mają oni na odpoczynek tydzień jesiennej przerwy, 2 tygodnie przerwy świątecznej, tydzień zimowej, dwa tygodnie wiosennej i tydzień pod koniec maja. W Luksemburgu są 3 święta państwowe.

Łotwa

Uczniowie na Łotwie mają aż 17 tygodni wolnego od szkoły, z tego 13 tygodni wakacji. Łotysze prócz wakacji mają tydzień przerwy jesiennej, 2 tygodnie świątecznej, tydzień wiosennych. Co więcej Łotysze obchodzą 7 świąt państwowych.

Malta

Uczniowie na Malcie cieszą się ok. 16 tygodniami wolnymi od szkoły, z tego 12 tygodniami wakacji. Młodzi  Maltańczycy rozpoczęli naukę 22 września a skończyli 26 czerwca. Mają oni 2 dni przerwy jesiennej, 2 tygodnie świątecznej, 2 dni przerwy zimowej i tydzień ferii wiosennych. Ponadto Maltańczycy obchodzą 6 świąt państwowych.

Niemcy

W Niemczech wszyscy uczniowie pierwszego i drugiego stopnia mają około 6 tygodni wakacji. W zależności od landu młodzi Niemcy mają od 3 do 13 dni przerwy jesiennej, 11 do 18 dni przerwy świąteczno-noworocznej, do 12 dni przerwy zimowej, 6 do 17 dni przerwy wiosennej i kilka dni odpoczynku pod koniec maja. W Niemczech jest 10 dni świątecznych wolnych od pracy i szkoły.

Polska

W Polsce wakacje trwają 9 tygodni, a sumarycznie liczba tygodni wolnych od szkoły to 13,5 tygodnia.

Portugalia

Uczniowie w Portugalii mają ok. 16 tygodni wolnego od szkoły, z tego 12 tygodni wakacji. Prócz tego młodzi Portugalczycy odpoczywają w ciągu dwutygodniowej przerwy świątecznej, trzydniowej przerwy zimowej i dwutygodniowej wiosennej. Ponadto W Portugalii są 3 dni ustawowo wolne od pracy, do tego dochodzą święta miejskie.

Rumunia

Uczniowie pierwszego stopnia w  Rumunii cieszą się w sumie 17 tygodniami wolnego od szkoły, a drugiego stopnia 16 tygodniami. Wszyscy uczniowie mają 12 tygodni wakacji w tym samym terminie. Zróżnicowanie w długości okresów wolnych od szkoły wynika z istnienia tygodniowej przerwy jesiennej tylko dla pierwszego szczebla. Wszyscy uczniowie mają 2 tygodnie przerwy świątecznej, tydzień  zimowych i tydzień ferii wiosennych. Ponadto w Rumunii są 4 święta państwowe.

Słowacja

Uczniowie na Słowacji cieszą się 9 tygodniami wakacji, a w sumie 13 tygodniami wolnego od szkoły. W ostatnim roku szkolnym młodzi. Na pozostałe cztery tygodnie składają się 2 dni przerwy jesiennej, 2 tygodnie świątecznej, tydzień zimowej  i 4 dni przerwy wiosną. Ponadto na Słowacji obchodzi się 6 świąt państwowych.

Słowenia

Uczniowie w Słowenii generalnie dostają 14 tygodni wolnego od szkoły, w tym 10 tygodni wakacji. Wyjątkiem są ostatnie klasy zarówno pierwszego, jak i drugiego szczebla. Te pierwsze kończą 15 czerwca, drugie zaś 22 maja. Słoweńscy uczniowie odpoczywają w czasie czterech tygodniowych przerw: jesiennej, świątecznej, zimowej i wiosennej. Ponadto mają tylko jedno święto państwowe.

Szwecja

Uczniowie w Szwecji mają zagwarantowane 10 tygodni wakacji i łącznie 15,5 tygodnia wolnego od szkoły. Młodzi Szwedzi rozpoczynają naukę w drugiej połowie sierpnia a kończą ją w środku czerwca. Prócz wakacji mają oni 4 dni jesiennej przerwy, 3 tygodnie świątecznej i po tygodniu ferii zimowych i wiosennych. Ponadto są  4 dni wolne od pracy i nauki.

Węgry

Młodzi Węgrzy dostają latem 11 tygodni na odpoczynek od nauki. W sumie w ciągu roku mają zagwarantowane 14,5 tygodnia wolnego od szkoły. W ciągu roku szkolnego Węgrzy mają 5 dni przerwy jesiennej, 2 tygodnie świątecznej i tydzień ferii wiosennych. Ponadto nie meldują się oni w szkole w czasie 3 dni świąt państwowych.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii kalendarz zajęć różni się w zależności od kraju. Poniżej  dane co do liczby dni wolnych dla Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii:

Anglia i Walia

W Anglii i Walii wakacje trwają 6 tygodni, a w sumie w ciągu roku uczniowie mają 13 tygodni wolnego. Rok szkolny rozpoczyna się tam w pierwszym tygodniu września, a kończy koło 20 lipca. Angielscy i walijscy uczniowie mają tydzień wolnego jesienią, dwutygodniową przerwę świąteczną, tygodniową zimową i dwutygodniową wiosenną.

Irlandia Północna

Wakacje w Irlandii Północnej trwają 9 tygodni. Łącznie uczniowie mają 12,5 tygodnia odpoczynku. Zajęcia szkolne rozpoczynają się 1 września, a kończą 30 czerwca. Uczniowie z Irlandii Północnej mają dwa dni odpoczynku jesienią, półtoratygodniową przerwę świąteczną, dwa dni wolnego w lutym i półtora tygodnia wiosną.

Szkocja

Szkoccy uczniowie idą na wakacje na przełomie czerwca i lipca, a do szkoły wracają w połowie sierpnia, co daje 6 do 6,5 tygodnia przerwy. W zależności od szkoły młodzi Szkoci mają tydzień lub 2 tygodnie przerwy jesiennej, dwa tygodnie przerwy świątecznej, od jednego dnia do tygodnia przerwy zimowej i 2 tygodnie przerwy wiosennej.

Włochy

Kalendarz roku szkolnego jest zróżnicowany w zależności od regionu. Młodzi Włosi spędzają na wakacjach 12 do 13 tygodni. Oprócz tego mają dwutygodniową przerwę świąteczną, od jednego do pięciu dni wolnych w lutym i pięć do sześciu dni wiosną. Uczniowie nie chodzą do szkoły w trakcie 4 świąt państwowych i świąt obchodzonych w regionie, w którym znajduje się ich szkoła.

Wozek inwalidzki
Aktualności