104 rocznica odzyskania Niepodległości!

                                                            Obchodzimy właśnie 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W dzieło odzyskania niepodległości zaangażowanych było wielu Polaków. Wśród nich był również Witold Habdank Kossowski (na zdjęciu w mundurze żołnierza legionów), żołnierz Legionów Polskich a następnie nauczyciel szkół lwowskich a w końcu pierwszy dyrektor Gimnazjum i Liceum w Stalowej Woli. Możemy być dumni, że wśród założycieli, nie tylko naszego liceum, ale także naszego miasta była postać o tak pięknym patriotycznym życiorysie, który  warto przypomnieć w konteście Narodowego Święta Niepodległości.

Witold Habdank Kossowski urodził się w 1894 roku we Lwowie. W 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. W 1921 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął studia na Uniwersytecie Lwowskim. Po studiach pracował jako nauczyciel szkół lwowskich. W 1938 roku objął stanowisko dyrektora w organizującym się  Państwowym Liceum  i Gimnazjum nr 616 w nowo budowanej Stalowej Woli. Marzył o powstaniu najnowocześniej szkoły w Polsce. Niestety wybuch wojny przerwał jego zamierzenia. Został przez Niemców usunięty z mieszkania, które zajmował w budynku szkoły. W swoim nowym mieszkaniu w tzw. "białym domku" na Pławie (wtedy wioska koło Stalowej Woli) prowadził tajne nauczanie dla młodzieży. Po zakończeniu wojny w 1944 roku przystąpił do odtworzenia Liceum i Gimnazjum.
16 maja 1947 roku przez ówczesne władze został odwołany ze stanowiska dyrektora naszego liceum prawdopodobnie ze  względu na jego życiorys i niezłomny charakter. Usunięcie go ze stanowiska spotkało sie z oburzeniem uczniów i ich  rodziców, którzy niezwykle szanowali swojego dyrektora.
Witold Habdank Kossowski był też poetą, swoje wiersze publikował przed wojną w "Skamandrze" i "Tęczy".
Ten niezwykły człowiek, legionista, pedagog, poeta w końcu pierwszy dyrektor naszej szkoły zmarł 25 lutego 1954 roku, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.

Na zdjeciu Witold Habdank Kossowski w mundurze legionisty ze swoją póżniejszą żoną Marią, również nauczycielką w naszej szkole. Zakopane 1916 r. 

Wozek inwalidzki
Aktualności