DKMS - WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

 

DKMS - WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Rak krwi to potoczna nazwa używana do określenia nowotworu, który atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów raka krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.

DKMS powstał w 1991 roku w Niemczech i jest to największa baza danych na świecie, skupiającej ponad 8,6 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Wielkiej Brytanii (2013) i Chile (2018) i Indiach, gdzie współpracujemy z naszym partnerem BMST (2019). W ciągu 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych Dawców.

W ciągu 27 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 74 tysięcy dawców z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 20 Dawców DKMS.

Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 24 milionów potencjalnych Dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Dlatego im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku

odbędzie się tradycyjnie w naszej szkole już po raz ósmy,

w dniu 11 stycznia 2023 r.

w sali numer 2 (na parterze)

Serdecznie zapraszamy wszystkich pełnoletnich uczniów.

Razem możemy pokonać raka krwi!

Wozek inwalidzki
Aktualności