Dzień Dawcy Szpiku – co roku tuż przed studniówką

Dzień Dawcy Szpiku – co roku tuż przed studniówką

Rak krwi to potoczna nazwa używana do określenia nowotworu, który atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów raka krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych od bliźniaka genetycznego.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Nasz szkoła od kilku lat współpracując z Fundacją DKMS i organizuje Dni Dawców Szpiku dla pełnoletnich uczniów ich przyjaciół i rodzin.

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy zgłosić się w dniu akcji osobiście z dokumentem tożsamości, wypełnić formularz zgłoszeniowy i pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Cała procedura zajmuje tylko kilka minut. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, wysyłane zostanie potwierdzenie rejestracji oraz karta Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.

PRZYPOMINAMY:

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku

odbędzie się tradycyjnie w naszej szkole już po raz ósmy,

w dniu 11 stycznia 2023 r.

w sali numer 2 (na parterze)

Serdecznie zapraszamy wszystkich pełnoletnich uczniów.

Wozek inwalidzki
Aktualności