Fizyka 2026-03-25 07:20:11
W miniony piątek, 13 marca 2026 roku, klasy 1b oraz 3b pod opieką nauczycieli: Joanny Pracoń- Maślanki i Grzegorza Musiała, udały się z wizytą na Politechnikę Rzeszowską. Okazja była wyjątkowa – świętowaliśmy nadchodzący Dzień Liczby π, zanurzając się w świecie fascynującej nauki, matematyki ,fizyki i nowoczesnych technologii.
Nasi uczniowie mieli okazję poczuć się jak studenci, biorąc udział w serii niezwykle ciekawych wykładów i pokazów przygotowanych przez kadrę naukową uczelni:
Matematyka w służbie bezpieczeństwa: Dr Szymon Dudek wprowadził nas w świat liczb pierwszych we współczesnej kryptologii, a dr Agnieszka Dubiel pokazała, jak arytmetyka modularna (często nieświadomie) rządzi naszym codziennym życiem.
Emocje i dane: O tym, czy na parkiecie giełdowym warto ufać przeczuciom, opowiedział dr inż. Dawid Jaworski w wykładzie „Giełdowy Rollercoaster – intuicja kontra dane”.
Fizyka na żywo: Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich Niesamowite pokazy z fizyki przygotowane przez dr. hab. inż. Tomasza Więcka. Doświadczenia „na żywo” to zawsze ten punkt programu, który budzi najwięcej emocji!
Bardzo mocnym akcentem wyjazdu były wystąpienia studentów z Koła Naukowego Machine Learning, które w przystępny sposób przybliżyło nam tematykę sztucznej inteligencji i analizy danych:
Matematyczny dowód na karmę: Dowiedzieliśmy się, czy z czysto logicznego punktu widzenia... opłaca się być dobrym człowiekiem.
Człowiek w sieci: Poruszyliśmy problem „martwego internetu” i tego, jak trudno dziś odróżnić realnego użytkownika od bota.
Wyjazd był doskonałą okazją do rozszerzenia wiedzy poza szkolne ławy i zobaczenia, jak teoria matematyczna przekłada się na realne technologie przyszłości. Kto wie, może wśród uczestników są przyszli studenci rzeszowskiej „Polibudy”?
Fizyka 2025-12-05 09:16:46
Miło nam poinformować, że Kacper Kiełb z klasy I F brał udział w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej i zakwalifikował się do drugiego etapu
który odbędzie się 7 stycznia 2026 r. w Rzeszowie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Fizyka 2025-04-23 08:15:49
Eryk Bednarz z klasy 4B został laureatem III stopnia Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2024/2025 z fizyki, natomiast finalistami zostali:
4A: Katarzyna Okleja, Rafał Dechnik, Paweł Mierzwa
4B: Kacper Bębenek, Aleks Dydak.
Serdecznie gratulujemy.
Fizyka 2025-03-06 10:43:29
Z przyjemnością informujemy, że do III etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2024/2025 z fizyki zakwalifikowali się:
4A: Katarzyna Okleja, Rafał Dechnik, Paweł Mierzwa
4B:Kacper Bębenek, Aleks Dydak, Eryk Bednarz
Ostatni etap Olimpiady odbędzie się w Krakowie 22.03. 2025.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!!!
Fizyka 2025-01-09 12:22:40
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2024/2025 z fizyki zakwalifikowali się:
4a: Okleja Katarzyna, Cagara Jakub, Habigier Jan, Mierzwa Paweł, Dechnik Rafał
4b: Bednarz Eryk, Bębenek Kacper, Dydak Aleks, Gutowski Adrian, Kuryła Piotr
3a: Szwajka Kacper, Zagulski Konrad, Rojek Tomasz, Piechniak Nicola, Zieliński Cezary, Krawiec Mateusz
2a: Czuliński Victor, Procnal Tomasz, Wołoszyn Franciszek
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach olimpiady.
Fizyka 2024-11-30 09:20:52
Nagroda Nobla z fizyki za uczenie maszynowe i wkład w rozwój AI

Amerykanin John J. Hopfield oraz Kanadyjczyk Geoffrey E. Hinton zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki — ogłosił Komitet Noblowski we wtorek w Sztokholmie. Uczeni dokonali ważnych odkryć umożliwiających uczenie się maszyn i rozwój sztucznej inteligencji.
Nobliści zostali docenieni za "fundamentalne odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie się maszyn za pomocą sztucznych sieci neuronowych".
John Hopfield skonstruował pamięć skojarzeniową (asocjacyjną), która jest w stanie przechowywać i rekonstruować obrazy oraz inne rodzaje wzorców. Geoffrey Hinton wynalazł metodę, która może samodzielnie znajdować pewne właściwości w danych i dzięki temu wykonywać zadania, takie jak identyfikowanie konkretnych elementów na obrazach.
Fizyka 2024-03-12 09:25:15
Z przyjemnością informujemy, że do III etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2023/2024 z fizyki zakwalifikowali się:
Kacper Bębenek i Aleks Dydak z klasy 3B. Ostatni etap Olimpiady odbędzie się w Krakowie 23.03. 2024.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!!!
Fizyka 2024-01-04 16:39:09
W najbliższą niedzielę 7 stycznia 2024 na antenie TVN o godzinie 20.00 będzie nadany pierwszy odcinek miniserialu HBO przedstawiający fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Ukrainie – jednej z największej w historii katastrof spowodowanych przez człowieka – oraz grupy dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy poświęcili się, aby ocalić Europę przed niewyobrażalną katastrofą. Serial zyskał wyjątkowe uznanie, zdobywając aż 36 nagród branżowych, w tym dwa Złote Globy i dziesięć nagród Emmy!
Serdecznie zachęcam Lidia Panas Pawłowska
Fizyka 2024-01-04 10:46:41
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu Jagiellońskiego Turnieju Fizycznego II
organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zakwalifikował się Kacper Bębenek z klasy 3B.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Fizyka 2024-01-08 12:34:18
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2023/2024 z fizyki zakwalifikowali się:
Aleks Dydak i Kacper Bębenek z klasy 3B. Kacper zakwalifikował się również do drugiego etapu z matematyki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach olimpiady.