Biblioteka szkolna 2026-06-10 11:48:53
Drodzy Uczniowie, przypominamy o zbliżającym się terminie ( do 25 czerwca ) zwrotu książek do biblioteki szkolnej. Informujemy również o możliwości wypożyczenia książek na okres wakacyjny.
Biblioteka szkolna 2026-05-11 14:14:18
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, powiedziała niegdyś Wisława Szymborska. Słowa noblistki doskonale oddają magię czytania. Korzyści płynących z regularnego sięgania po lekturę jest jednak znacznie więcej. Poznaj 10 powodów, dla których warto czytać książki. Udowodnią Ci one, że literatura to nie tylko przyjemność, ale też sprawdzony sposób na rozwój, odpoczynek i głębsze rozumienie otaczającego Cię świata.
Książki pozwalają przenieść się w miejsca, które istnieją tylko w głowie autora. Podążając za fabułą, rozwijasz swoją wyobraźnię w sposób, którego nie zapewni nawet najlepszy film czy gra komputerowa. To świetna szkoła kreatywnego myślenia, z której nierzadko rodzą się później najlepsze pomysły. Sięgając regularnie po książki, uczysz się myśleć poza utartymi schematami, co z powodzeniem możesz wykorzystać później w różnych aspektach swojego życia.
Każda książka, bez względu na gatunek, zawsze dostarcza nowych informacji – od wiedzy z zakresu nauki czy psychologii po praktyczne wskazówki na co dzień. Czytanie pozwala przyswajać wiedzę w sposób przystępniejszy niż w nie zawsze klarownie napisanych podręcznikach. Wartościowe publikacje pomagają także lepiej rozumieć złożone zagadnienia, które w krótkich artykułach czy filmach często są jedynie powierzchownie przedstawiane.
Czytanie książek od najmłodszych lat to najlepsza inwestycja w rozwój umiejętności językowych. Napotykając nowe słowa, mimochodem uczysz się, w jaki sposób wplatywać je w zdania, szlifując swoje zdolności oratorskie. Kontakt z literaturą (zwłaszcza tych wysokich lotów) pomaga w lepszym wyrażaniu myśli i budowaniu klarownych, bardziej przekonujących wypowiedzi.
Umiejętność pięknego wysławiania się w namacalny sposób wpływa też na nasze relacje społeczne i zawodowe, budując nasz pozytywny wizerunek. Pozwala to skuteczniej komunikować się z innymi, a także wzmacniać pewność siebie w rozmowach, podczas ustnych egzaminów czy w negocjacjach biznesowych.
Warto powiedzieć też co nieco o nauce języków obcych. Czytanie książek w oryginale może dać Ci więcej niż wielogodzinne siedzenie przy podręcznikach i ćwiczeniach gramatycznych. Książki w oryginale pozwalają dodatkowo osłuchać się z rytmem oraz melodią języka, a także zrozumieć niuanse kulturowe, które często giną w tłumaczeniach.
4. Lepsze rozumienie drugiego człowieka
Czytając literaturę piękną, biografie czy reportaże, poznajesz życiorysy bohaterów o bardzo odmiennych nieraz od siebie doświadczeniach i punktach widzenia. Przyglądanie się ich emocjom z pozycji obserwatora rozwija naszą empatię, pozwalając z większym zrozumieniem oceniać zachowania ludzi. Przekłada się to na większą świadomość społeczną i sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na potrzeby innych.
Analizowanie fabuły, argumentów bohaterów czy faktów przedstawionych w książce wymaga krytycznego podejścia. Uczysz się tym samym oceniać wiarygodność informacji i samodzielnie wyciągać wnioski, zamiast przyjmować wszystko za pewnik. To cenna umiejętność w dobie natłoku informacji i fake newsów generowanych za pomocą sztucznej inteligencji.
Umówmy się – dzisiejsze czasy nie sprzyjają długotrwałemu skupieniu. Wszechobecny zalew treściami oraz przebodźcowanie skutecznie rozpraszają naszą uwagę, potęgując uczucie niepokoju. Czytanie wymaga skupienia na treści, śledzenia wątków i zapamiętywania faktów, co w naturalny sposób ćwiczy naszą zdolność koncentracji. Nawyk regularnego sięgania po książkę wzmacnia umiejętność skupienia się na jednym zadaniu przez dłuższy czas, co może mieć nieoceniony wpływ na wiele ważnych aspektów Twojego życia.
A skoro o koncentracji mowa… Zanurzenie się w książce pozwala na chwilowe oderwanie się od trapiących nas problemów i obowiązków. Badania naukowców jasno dowodzą, że nawet kilka minut czytania może znacząco zredukować poziom kortyzolu – podobnie jak ma to miejsce w wypadku spaceru czy medytacji. Korzyść tę docenią zwłaszcza osoby żyjące w permanentnym stresie lub mające skłonność do gonitwy myśli.
Regularne czytanie z powodzeniem może pełnić swojego rodzaju funkcję terapeutyczną – poprawiając samopoczucie i wspierając zdrowie psychiczne. Czytanie rozwija emocje i pozwala przeżywać przygody razem z ulubionymi bohaterami. Taka forma rozrywki jest nie tylko wartościowa intelektualnie, ale też satysfakcjonująca, uatrakcyjniając naszą codzienność.
Uważne czytanie aktywuje wiele części mózgu – zaczynając od obszarów odpowiedzialnych za wyobraźnię, a kończąc na pamięci długotrwałej. Książki to swojego rodzaju trening dla umysłu, który pomaga utrzymać go w dobrej kondycji i opóźnia procesy starzenia poznawczego, zmniejszając ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych, jak demencja.
Mówiąc o 10 powodach, dla których warto czytać książki, nie sposób nie wspomnieć również o korzyściach dla jakości snu. To świetna odskocznia od komputera czy telefonu. Generowane przez ekrany światło niebieskie zaburza produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za sen. Lektura działa zaś kojąco, obniżając napięcie i łagodząc nagromadzony w środku dnia stres.
Kreowane na kartach powieści historie bohaterów – i tych prawdziwych, i fikcyjnych, potrafią motywować do działania. Czytając o ich wyzwaniach, porażkach i sukcesach, zyskujemy impuls do zmian w swoim życiu oraz odwagę w realizacji marzeń. Literatura zachęca do autorefleksji i pokazuje, że wiele przeszkód istnieje tylko w naszej głowie. Każda przeczytana historia staje się natomiast małym krokiem w stronę stawania się lepszą wersją siebie.
Biblioteka szkolna 2026-04-22 11:38:00
Zwracamy się z prośbą do uczniów klas IV o zwrot książek do biblioteki szkolnej przed zakończeniem nauki w terminie do 24 kwietnia 2026 r.
Biblioteka szkolna 2026-04-22 11:49:12
Zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy: "23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich".
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel . W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Swięto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców wystąpiło do UNESCO z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Konferencja Generalna UNESCO przyjęła odpowiednią rezolucję w Paryżu w 1995 roku.
Biblioteka szkolna 2025-12-16 09:28:29
Informujemy całą społeczność szkolną o inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych. Prace inwentaryzacyjne są zaplanowane w terminie od 7 do 30 stycznia 2026 roku (w tym okresie biblioteka będzie zamknięta). Zachęcamy osoby zainteresowane wypożyczeniem książek na czas zamknięcia do odwiedzin w bibliotece.
Biblioteka szkolna 2025-12-10 09:24:33
Zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy: "Boże Narodzenie w literaturze i sztuce".
Obrzędowość Bożego Narodzenia kształtowała się stopniowo w ciągu kolejnych stuleci, przeplatając w sobie prastare (z czasów pogańskich) zwyczaje i wierzenia ze zwyczajami nowszymi, przyniesionymi po chrystianizacji przez Kościół, a także tymi, które powstały w wiekach późniejszych w wyniku wzajemnego przenikania się obwiązującego obrządku kościelnego i przedchrześcijańskich elementów ludowej rolniczej tradycji. Najwięcej zwyczajów ludowych wiąże się z ostatnim dniem Adwentu, czyli z Wigilią. Słowo „wigilia” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie.
Jeden z najpiękniejszych opisów Wigilii w polskiej literaturze klasycznej należy do Władysława Reymonta. Za powieść „Chłopi” w 1924 roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla. Powieść ukazuje życie społeczności wiejskiej na początku XX wieku i obejmuje cztery pory roku. "W Wigilię przed godnymi świętami już od samego świtania wrzał przyspieszony, gorączkowy ruch w całych Lipcach. […] Rojno było od ludzi i wrzaskliwie; radosny nastrój święta drgał w powietrzu, przenikał ludzi, nawet w bydlątkach się odzywał; krzyki dźwięczały w słuchliwym, mroźnym powietrzu kieby muzyka, śmiechy rozgłośne, wesołe leciały z końca w koniec wsi, radość buchała z serc; psy jak oszalałe tarzały się po śniegach, szczekały z uciechy i ganiały za wronami, tłukącymi się około domów, po stajniach rżały konie, z obór wyrywały się przeciągłe, tęskne ryki, a nawet ten śnieg jakby radośniej skrzypiał pod nogami…"
Nowela Bolesława Prusa "Wigilia" wyraźnie koresponduje z klasyczną „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa. Utwór polskiego autora został po raz pierwszy opublikowany w „Kurierze Warszawskim” w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Fabuła jest taka: pewien mężczyzna, redaktor, ma perspektywę spędzić Wigilię Świąt Bożego Narodzenia w samotności. Wizja ta bardzo go złości, lecz w pewnym momencie dostrzega tajemniczą zjawę. Ta przedstawia mu się jako Wigilia. Mężczyzna wraz z Wigilią odwiedzi wiele domów, w których ludzie będą zasiadać do świątecznego stołu. Będzie to doskonały pretekst do przyjrzenia się świątecznym obyczajom wśród różnych warstw społeczeństwa polskiego.
Piękny opis polskiej Wigilii na wygnaniu podaje Józef Ignacy Kraszewski w powieści historycznej pt. „Tułacze”. Autor mówi o uroczystej wieczerzy w Ameryce jaką spędzili ze sobą wielcy Polacy. Przygotowania trwały bardzo długo. Niespodziewanie w odwiedziny przyjechał sam Tadeusz Kościuszko.
Nowela "Boże Narodzenie" Marii Dąbrowskiej to ciepła krótka opowieść o tradycyjnych przygotowaniach do Bożego Narodzenia widzianych oczyma dzieci XX wieku. Autorka opisuje przedświąteczne porządki, zakupy, wspólne robienie ozdób choinkowych i inne czynności, które doskonale oddają magiczną atmosferę oczekiwania na święta.
Biblioteka szkolna 2026-02-10 10:55:28
Zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy poświęconej Marii Curie-Skłodowskiej.
Maria Skłodowska-Curie była odważna, uparta i często wywoływała skandale. Była pierwszą kobietą, która dostała się na wydział fizyki Sorbony i pierwszą wykładowczynią tej uczelni. Została pierwszą laureatką Nagrody Nobla, w dodatku otrzymała to wyróżnienie dwukrotnie. Nawet prawo jazdy zrobiła jako jedna z pierwszych kobiet i to mając wówczas 49 lat. Zrobiła to, by zorganizować pierwsze mobilne pracownie RTG. I wiele wskazuje na to, że właśnie praca na froncie sprawiła, że zapadła na białaczkę, która zakończyła jej życie.
Biblioteka szkolna 2025-10-10 12:35:57
Akademia Szwedzka 9 października 2025 roku ogłosiła, że laureatem literackiej Nagrody Nobla 2025 został László Krasznahorkai, jeden z najważniejszych współczesnych prozaików Europy Środkowej. Uhonorowano go „za prozę, która w długich, spiralnych zdaniach ukazuje katastrofę i rozpad porządku, ale jednocześnie odsłania możliwość duchowej przemiany i doświadczenia piękna”. Kim jest nowy noblista i jakie są jego najważniejsze dzieła?
Literacka Nagroda Nobla 2025 dla László Krasznahorkaia: wielkie emocje i... wielkie typowanie
Literacka Nagroda Nobla to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury. Przyznawana jest od 1901 roku przez Szwedzką Akademię w Sztokholmie. Jej fundatorem był Alfred Nobel – wynalazca dynamitu, przemysłowiec i filantrop, który w testamencie ustanowił nagrodę dla osób, które „stworzyły dzieło o idealistycznym kierunku”. Każdego roku Akademia wybiera laureata spośród pisarzy z całego świata. Nagroda ma uhonorować nie pojedyncze dzieło, lecz całokształt twórczości, która w sposób szczególny wpłynęła na rozwój literatury i humanizmu.
W tym roku nagrodę nobla przyznano po raz 118. Werdykt Akademii Szwedzkiej zaraz po godzinie 13 ogłosił jej sekretarz Mats Malm. Konferencja prasowa odbyła się w Sztokholmie.
Kim jest László Krasznahorkai, laureat literackiego Nobla 2025 w dziedzinie literatury?
László Krasznahorkai (ur. 1954 r. w Gyuli) to węgierski pisarz i scenarzysta filmowy, uznawany za jednego z najważniejszych twórców współczesnej literatury europejskiej.
Już od wielu lat było jasne, że Krasznahorkai aspiruje do roli kluczowego głosu literatury Węgier na scenie światowej i że jego dorobek w końcu zostanie zauważony przez Akademię. W uzasadnieniu decyzji Komitet Noblowski podkreślił: „za fascynującą i wizjonerską twórczość, która w obliczu apokaliptycznego terroru potwierdza siłę sztuki”. W listopadzie 2010 László Krasznahorkai był gościem 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. W 2015 roku został pierwszym węgierskim pisarzem, który zdobył Nagrodę Bookera.
Najważniejsze książki laureata Literackiej Nagrody Nobla 2025. Czy są dostępne w Polsce?
László Krasznahorkai to autor powieści, z których na język polski przełożono trzy pod redakcją Elżbiety Sobolewskiej, a zostały wydane przez wydawnictwo W.A.B. Jego debiutanckie dzieło to "Szatańskie tango" (1985) — książka, która doczekała się filmowej adaptacji autorstwa jego przyjaciela Béli Tarra i przyniosła mu pierwsze światowe uznanie. Kolejne polskie przekłady to "Melancholia sprzeciwu" — powieść-przypowieść o społecznej manipulacji — oraz "Wojna, wojna", monolog-wędrówka archiwisty, który staje się symbolem ludzkiej obsesji i zagubienia. Więcej o książkach noblisty piszemy poniżej.
"Szatańskie tango". Debiut z 1985 roku, który uczynił Krasznahorkaia klasykiem współczesnej literatury, to ciemna alegoria rozpadu wspólnoty. W zapomnianej, podupadłej wsi grupa mieszkańców żyje w zawieszeniu między nadzieją a beznadzieją. Gdy rozchodzi się wieść o powrocie tajemniczego Irimiasa, w bohaterach budzi się złudzenie odrodzenia — które okazuje się jedynie kolejnym etapem upadku.Szatańskie tango to literacka apokalipsa na prowincji, historia ludzkiej podatności na iluzje i metafora społeczeństwa pogrążonego w spirali niemożności.
"Melancholia sprzeciwu". W tej rozpisanej na długie, płynne zdania powieści Krasznahorkai kreśli obraz małego, zapomnianego miasteczka, do którego przybywa wędrowny cyrk z przerażającym eksponatem — wypchanym wielorybem. Z pozornie absurdalnego zdarzenia wyrasta parabola o zbiorowej histerii i podatności ludzi na manipulację, w której drobne gesty przeradzają się w chaos, a porządek świata zaczyna się chwiać.To zarazem polityczna przypowieść i metafizyczny traktat o rozpadzie — o tym, jak łatwo społeczeństwo ulega sile irracjonalnych lęków.
"Wojna i wojna". Protagonistą tej powieści jest archiwista Korim, który odnajduje tajemniczy rękopis i uznaje go za klucz do ocalenia ludzkości. Z przekonaniem, że tekst musi przetrwać, wyrusza do Nowego Jorku, by umieścić go w internecie — w przestrzeni wiecznego istnienia."Wojna i wojna" to mistyczna opowieść o pisaniu, obsesji i samotności, a zarazem alegoria ludzkiego pragnienia nieśmiertelności poprzez słowo.Krasznahorkai z mistrzowską precyzją pokazuje, jak słowo może być i schronieniem, i przekleństwem.
"A świat trwa". Najnowsza książka Krasznahorkaia, która w polskim przekładzie ukaże się jeszcze w tym roku, to zbiór krótkich prozatorskich wizji, utrzymanych w charakterystycznym dla autora rytmie zdania bez końca.Bohaterowie tych historii — często anonimowi, zepchnięci na margines — próbują zrozumieć sens świata, który trwa mimo jego nieuchronnego rozpadu.To medytacja nad ludzkim trwaniem w świecie pozbawionym punktów oparcia — proza kontemplacyjna, gęsta, hipnotyczna, przynosząca echa jego wcześniejszych dzieł, ale w bardziej introspektywnym tonie.
Biblioteka szkolna 2025-10-07 10:26:27
Zwyciężczynią tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike została Eliza Kącka za książkę ”Wczoraj byłaś zła na zielono”. Werdykt poznaliśmy w niedzielę, 5 października 2025 r. Nagroda Nike czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i ”Gazety Wyborczej”, trafiła również do Elizy Kąckiej.
Nagroda Nike dla Elizy Kąckiej. Jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Elizy Kąckiej za książkę pt. "Wczoraj byłaś zla na zielono" wydaną przez Wydawnictwo Karakter. To opowieść o inności, próbach zrozumienia, ale też trudnej nauce tego, że nie wszystko da się zrozumieć.
– Za esejem Elizy Kąckiej stoi nie tylko prawda doświadczenia, w przypadku autofikcji łatwo bowiem o szantaż emocjonalny, gdy przejmujący jest sam temat. Tu o sukcesie przesądziło najlepsze, co może dać literatura, czyli lekcja komunikacji i człowieczeństwa. W największym skrócie to pamiętnik przygód Pingwina i Rudej, czyli matki wychowującej córkę w spektrum autyzmu. Kiedy tak się to streszcza, otwiera się od razu mnóstwo pułapek – potencjalnych powodów, dla których mogłaby to być nieudana książka. Eliza Kącka wymija jednak rafy sentymentalizmu, infantylizacji czy nadużycia; nie medykalizuje, nie popada w ton skargi i sama nie udziela rad. Jeśli już, to brawurowo zestawia ze sobą sprzeczne rady, które usłyszała po drodze. I ofiarowuje nam opowieść zaskakująco udaną, na którą pracują trzy różne języki: jej własny, język stylistki wirtuozki a zarazem dociekliwej akademiczki, która przygląda się badawczo najważniejszej w swoim życiu relacji; język córki, literalny i nieoczekiwanie w tej dosłowności poetycki; wreszcie język społeczeństwa, które jak zawsze wie swoje. – mówiła w laudacji na cześć laureatki Justyna Jaworska, przewodnicząca jury.
W jury Nike 2025 zasiadali: Justyna Jaworska (przewodnicząca), Anna Arno, Witold Bereś, Bogdan Białek, Andrzej Brzeziecki, Zbigniew Mentzel, Radosław Romaniuk, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska oraz Krzysztof Siwczyk. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną – 100 tys. zł.
Podwójne zwycięstwo. Nike Czytelników dla Elizy Kąckiej
Swoje wyróżnienie tradycyjnie przyznali także czytelnicy i czytelniczki Wyborcza.pl i „Wyborczej”. Z grona siedmiu książek-finalistek wybrali zwycięzcę głosując w serwisie Wyborcza.pl/nike.
W plebiscycie Nike Czytelników najwięcej głosów również otrzymała Eliza Kącka za książkę "Wczoraj byłaś zła na zielono".
Nominowani do Nagrody Literackiej Nike 2025
Wśród pozostałych nominowanych znaleźli się w tym roku:
Beata Guczalska, "Konrad Swinarski", BIOGRAFIA. Wydawnictwo Literackie, Kraków
Ignacy Karpowicz, "Ludzie z nieba", POWIEŚĆ. Wydawnictwo Literackie, Kraków
Kora Tea Kowalska, "Patrz pod nogi. Ozbieraniu rzeczy", ESEJ. Wydawnictwo Karakter, Kraków
Dorota Masłowska, "Magiczna rana", OPOWIADANIA. Wydawnictwo Karakter, Kraków
Tomasz Różycki, "Hulanki&Swawole", POEZJA. Wydawnictwo a5, Kraków
Paweł Sołtys, "Sierpień", ESEJ. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
Biblioteka szkolna 2025-10-09 13:30:24
Zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy: "14 października - 161.rocznica urodzin Stefana Żeromskiego".
Stefan Żeromski – ciekawostki i cytaty
* Używał pseudonimów Maurycy Zych, Józef Katerla.
* Tworzył nie tylko jako pisarz, ale również jako dramaturg i publicysta.
* Przyjaźnił się z wieloma współczesnymi jemu pisarzami. Świadczy o tym fakt, że Bolesław Prus był świadkiem na jego ślubie.
* Był bardzo słaby z przedmiotów ścisłych. Szło mu w tych dziedzinach tak źle, że musiał powtarzać klasę.
* Już w wieku lat dwudziestu nabawił się tak poważnych schorzeń górnych dróg oddechowych, że gruźlica była mu towarzyszką do samej śmierci.
* Od 1904 r. po opublikowaniu „Popiołów” zaprzestał poszukiwania posad, oddał się pracy pisarskiej i działalności społecznej. Mieszkał m. in. w Nałęczowie, gdzie zbudował Chatę, dom góralski według projektu Stanisława Witkiewicza. „Chata” była pracownią i miejscem pracy twórczej pisarza. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzno-literackie poświęcone osobie i twórczości Stefana Żeromskiego.
* Stefan Żeromski był założycielem i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich oraz polskiego centrum PEN Clubu.
* Był kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla za dzieło „Wiatr od morza”. Do argumentów przeciwko temu mogła zaliczać się wymowa antyniemiecka utworu, ale Żeromski miał konkurenta w osobie Reymonta, z którym przegrał, bowiem to dzieło „Chłopi” zostało docenione przez norweską komisję.
* W 1925 otrzymał po raz pierwszy przyznaną polską państwową nagrodę literacką za zbiór utworów o historii polskiego wybrzeża „Wiatr od morza”. Za ten sam utwór Towarzystwo Literatów i Dziennikarzy przyznało Żeromskiemu nagrodę im. Elizy Orzeszkowej. Gdy otrzymał pismo z zawiadomieniem o wyróżnieniu: „Przeczytał go w milczeniu i pobladł. Wielkie jak groch łzy spadać poczęły po zmęczonych i schorzałych policzkach”.
* Śmierć Stefana Żeromskiego wywołała żałobę narodową, pogrzeb był wielką manifestacją. Wielu wybitnych pisarzy poświęciło mu utwory pożegnalne. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Ewangelicko – Reformowanym w Warszawie.
* Postawiono mu liczne pomniki, m. in. w Nałęczowie, we Włocławku oraz w Iławie.