Czytelnicy dla Ukrainy. Dołącz do akcji!

Czytelnicy, jak najlepiej świętować Światowy Dzień Książki (23 kwietnia), kiedy zza naszej wschodniej granicy dobiegają okrutne wiadomości? Udowodnijmy wspólnie, że miłość do książek jest równie niewyczerpana, jak chęci do pomocy! Dołączcie do akcji „Czytelnicy dla Ukrainy”! ( www.lubimyczytac.pl) . Minione tygodnie upłynęły pod znakiem wojny, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Tysiące wiadomości docierających do nas zza naszej wschodniej granicy to niestety nie jest literacka fikcja. W ich obliczu nie możemy i nie chcemy bezczynnie przyglądać się agresji Rosji na Ukrainę. Akcja „Czytelnicy dla Ukrainy” to nie tylko zbiórka pieniędzy. To mnóstwo różnych wydarzeń organizowanych przez ludzi z książkowej branży. Oto różne ciekawe inicjatywy i wydarzenia, do których Was zapraszamy!

Wydawnictwo Warstwy

#WarstwySolidarnezUkrainą – to akcja, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów publikujących w Warstwach w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Akcja obejmuje egzemplarze dostępne na stronie www.wydawnictwowarstwy.pl oraz te, które można kupić w księgarniach internetowych i stacjonarnych.

Oto książki objęte akcją:

Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie wspólnie ze wspaniałymi autorkami i autorami stworzyło Wielką Licytację na rzecz Ukrainy. Całkowity dochód zasili konto Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. WL przekazało 500 książek z odręcznymi autografami pisarzy – na liście autorów same największe nazwiska polskiej literatury: Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Katarzyna Grochola, Roma Ligocka, Jacek Dukaj, Szczepan Twardoch i wielu innych! Autorki i autorzy związani z Wydawnictwem Literackim postanowili też przekazać na rzecz uchodźców swoje pamiątki i przedmioty o wartości sentymentalnej.

Wydawnictwo Egmont

Wydawnictwo Egmont opublikowało komiks „Кайко та Кокош – Великий турнір”. To specjalna edycja komiksu Janusza Christy przetłumaczonego na język ukraiński. Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają masę zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze.

Wydawnictwo Kropka

Wydawnictwo Kropka proponuje wyjątkowe, polsko-ukraińskie wydanie książki „Maja i przyjaciele” Larysy Denysenko. Zysk z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z Ukrainy i wesprze działalność stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Wydawnictwo Poznańskie

Książka, która narodziła się z miłości do Ukrainy i podróży, stała się książką cegiełką - „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” autorstwa Katarzyny Łozy. Wspólnie z autorką wydawnictwo zdecydowało, że przez pół roku cały dochód ze sprzedaży książki będzie przekazywany na wsparcie działań Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA.

Grupa Wydawnictwa Poznańskiego wychodzi też naprzeciw deficytowi książek w języku ukraińskim i szykuje rozrywkę dla dorosłych czytelników. Wraz z autorem, Remigiuszem Mrozem, przygotowała specjalny nakład bestsellera „Wybaczam ci”. Wierzy, że książka najpopularniejszego polskiego autora pozwoli kolejnym osobom na chwile relaksu i czytelniczego wytchnienia. Premiera książki „Вибачаю тобі”, czyli „Wybaczam ci” w języku ukraińskim, w tłumaczeniu Magdaleny Jeż, już 15 czerwca. Autor i wydawnictwo zrezygnowali z zysków z tej książki.

Wydawnictwo Media Rodzina

Wydawnictwo Media Rodzina wydało książkę cegiełkę „Kicia Kocia mówi: «Dzień dobry!»” po ukraińsku. Całkowity dochód ze sprzedaży tytułu „Киця-Миця каже: «Добрий день!»” przeznaczony jest na pomoc uchodźcom.

Wydawnictwo IX

3 kwietnia miała miejsce premiera antologii „24.02.2022”. To spontaniczna akcja wydawnicza, zainicjowana w środowisku polskich twórców i czytelników grozy i fantastyki przez pisarza Jarosława Klonowskiego. Skupiona początkowo na literaturze niesamowitej, rozrosła się do otwartego projektu, z którego dochód zostanie w całości przeznaczony na wsparcie organizacji zajmującej się pomocą humanitarną dla cywilnych ofiar napadniętej przez Rosję Ukrainy – „Гуманітарна місія „Проліска”. Książka, ze względu na potrzebę szybkiego działania w czasie kryzysu wojennego, przyjęła formę e-booka, który zawiera utwory wybrane przez organizatorów spośród nadesłanych propozycji, a także opowiadania zaproszonych do projektu pisarzy oraz ilustracje grafików. Poza samą antologią literacką został przygotowany również dodatek stworzony przez twórców komiksów. W antologii znalazły się teksty o szerokim spektrum gatunkowym, ale sprzeciwiające się jednym głosem wojennym zapędom dyktatorów. Zebrane zostały na 1318 stronach.

Wydawnictwo Agora

Wydawnictwo Agora przekazuje dochód ze sprzedaży książek ukraińskiej autorki Oksany Zabużko na kulturalnysklep.pl oraz Publio.pl na wsparcie działań Fundacja Ocalenie, która pomaga Ukrainkom i Ukraińcom urządzić nowe życie w Polsce. Fundacja pomaga znaleźć i wyremontować mieszkania, udziela pomocy prawnej i psychoterapeutycznej, uczy języka polskiego oraz udziela innej niezbędnej pomocy.

Wydawnictwa Świat Książki i Bellona

W związku z rosyjską agresją w Ukrainie wydawnictwa Świat Książki oraz Bellona uruchomiły zbiórkę wraz z Polską Akcją Humanitarną na rzecz poszkodowanych w tej wojnie. W akcję zaangażowali się autorzy: Justyna Kopińska, Jakub Żulczyk, Łukasz Orbitowski i wielu innych.

Wydawnictwo Świat Książki i Łukasz Orbitowski

Wydawnictwo Świat Książki oraz Łukasz Orbitowski po raz kolejny starają się wspomóc ogarniętą wojną Ukrainę. W księgarni Świat Książki została uruchomiona specjalna sprzedaż książek krakowskiego pisarza – „Kult” i „Święty Wrocław. Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia zostanie przekazany na konto Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

Łukasz Orbitowski zrzekł się tantiem, a wydawnictwo Świat Książki zrezygnowało z zysku, by wspomóc najbardziej potrzebujących w tej agresywnej wojnie. Pisarz jak zawsze nie zawiódł i w charakterystycznym dla siebie stylu przekonuje w filmie opublikowanym w social mediach wydawnictwa, że warto pomagać.

Wydawnictwo Dwie Siostry

„Migranci”  Issy Watanabe dla dzieci w wieku 5+ to poruszająca książka bez słów o nieuchronnej konsekwencji wojny: migracji. Dochód wydawnictwa z jej sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ocalenie zajmującej się pomocą uchodźcom m.in. z Ukrainy.

Wydawnictwo Znak Literanova

Wydawnictwo Znak Literanova wznawia powieść   „Dom z witrażem”. Premiera już 18 maja, a dochód ze sprzedaży tej książki Wydawnictwo Znak przekaże na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Żanna Słoniowska autorka -  to urodzona we Lwowie Ukrainka o polskich korzeniach, pisarka, dziennikarka, tłumaczka. Od 19 lat mieszka w Krakowie. Jej debiut, „Dom z witrażem”, ukazał się po raz pierwszy w 2015 roku, po tym, gdy wygrał pierwszą nagrodę w konkursie Wydawnictwa Znak na najlepszą powieść. Otrzymał Nagrodę Conrada za najlepszy debiut, był także nominowany do Literackiej Nagrody Nike.

Wydawnictwo Insignis

„Що вибираєш?” to bestsellerowa książeczka z mnóstwem zakręconych pytań. To przebój „Co wolisz?” w języku ukraińskim, i to całkowicie za darmo. Ten pięknie zilustrowany przez Annę Aldüz zbiór dwustu pobudzających wyobraźnię pytań, szalonych wyborów i przekomicznych sytuacji jest przeznaczony dla dzieci w wieku 4–12 lat (a właściwie dla wszystkich 99+). Teraz czas na wydanie ukraińskie!

Książka będzie rozprowadzana wśród gości z Ukrainy poprzez fundacje specjalizujące się w pomocy dzieciom: Fundację Emic, Fundację Powszechnego Czytania, Fundację Wolna Ukraina oraz Fundację Unaweza.

Wydawnictwo Young

Wydawnictwo Young postanowiło, że 5 złotych od każdej zakupionej na targach książki przeznaczy na pomoc Ukrainie. Pamięta o tym, że pomoc musi być długofalowa, więc podjęło decyzję o przeprowadzaniu takiej akcji na każdych targach, na których będzie w tym roku gościć jako wystawca.

Wydawnictwo Znak Emotikon

Wydawnictwo Znak Emotikon wspólnie z ukraińskim wydawnictwem Urbino przygotowało ukraińskojęzyczne wydanie „Magicznego drzewa. Czerwonego krzesła”. Tę książkę pokochały i od lat kochają dzieci w Polsce. Darmowa pula egzemplarzy trafi do szkół dzięki Fundacji Powszechnego Czytania. Całkowity dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie za pośrednictwem PAH.

 

Wozek inwalidzki
Aktualności