Najbardziej wpływowi pisarze świata: kto znalazł się na liście?

Co roku tygodnik „Time” przygotowuje listę najbardziej wpływowych ludzi świata. W zestawieniu na rok 2023, opublikowanym w kwietniu, znalazły się nazwiska czworga pisarzy. Sprawdźcie szczegóły!

Salman Rushdie

O każdej z wyróżnionych osób napisano osobny tekst. Ten poświęcony Salmanowi Rushdiemu jest autorstwa Bono. Słynny muzyk i działacz napisał, że „terroryzm chce cię posiąść, zamieszkać w tobie, rządzić twoim dniem i twoją nocą. Salman Rushdie odmówił bycia sterroryzowanym. Poza swoją twórczością daje nam również niezłą lekcję życia”. Dla Bono działalność Rushdiego to przykład determinacji, odwagi, sprzeciwu oraz wyzwolenia. Muzyk dodał również, że to znamienne, iż pisarza zaatakowano w zeszłym roku w Nowym Jorku, wśród życzliwych czytelników, ponad 30 lat po tym, jak ajatollah Chomeini nałożył na niego, odwołaną później, fatwę, skazującą pisarza i tych, którzy byli zaangażowani w wydanie "Szatańskich wersetów", na śmierć.

Collen Hoover

Tekst o Colleen Hoover stworzyła Jenna Bush Hager, amerykańska dziennikarka, współprowadząca program „Today with Hoda & Jenna” w stacji NBC. Jak zaznacza w swoim artykule, „choć nie każdy może twórczość Hoover lubić, jej wpływ na branżę wydawniczą jest niezaprzeczalny”. Książkami takimi jak "It Ends with Us" autorka zdobyła serca (przede wszystkim) czytelniczek, pokazując, że umie w przystępny sposób pisać o trudnych emocjonalnie kwestiach. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedało się 20 milionów egzemplarzy jej 24 powieści, które w roku 2022 na liście bestsellerów wyprzedziły Biblię. Bush Hager podkreśla też, jak duży wpływ na zwiększenie popularności Hoover miał TikTok, a właściwie BookTok. Amerykanka sama chętnie umieszcza w tym medium społecznościowym filmiki, zachęcając nie tylko do kupowania, ale i wypożyczania książek. W małym miasteczku Sulphur Springs, z którego pochodzi, Hoover otworzyła księgarnię non-profit, jest również inicjatorką festiwalu literackiego Book Bonanza w Teksasie.

Neil Gaiman

Tekst o Neilu Gaimanie stworzył natomiast aktor James McAvoy. Gaiman znany jest przede wszystkim jako autor "Sandmana", jednak McAvoy zdradza, że on sam po raz pierwszy przeczytał książkę tego pisarza, gdy miał 14 lat – był to „Dobry omen”, wspólne dzieło Gaimana i Terry’ego Pratchetta. W 2013 roku McAvoy miał okazję wziąć udział w radiowej adaptacji powieści, przygotowanej przez BBC Neverwhere i, jak dodaje, jest zachwycony tym, że Nail Gaiman zdobywa rzesze nowych fanów, także dzięki netflixowej adaptacji „Sandmana”. McAvoy szczególnie docenia tego pisarza za „jego wiarę w konieczność opowiadania historii: to coś, czego potrzebujemy na poziomie DNA” oraz za sposób, w jaki Gaiman pisze: mroczny, tajemniczy, sprawiający, że czytelnik czuje, iż wkracza do jakiegoś ukrytego, pełnego sekretów świata. To bowiem światy ukryte, ale wcale nie tak odległe od naszego – ledwo dostrzegalne, znajdujące się pod ulicą, na końcu ślepej uliczki, w ciemnym budynku.

Judy Blume

Judy Blume jest autorką powieści dla młodzieży i o młodzieży, z bohaterkami-nastolatkami, m.in. "Koleje losu". Jak zaznacza w swoim tekście o tej twórczyni aktorka Molly Ringwald, Blume pisała o rozterkach, emocjach, problemach nastolatek zanim to było modne, zanim inni pisarze zaczęli traktować postacie (i czytelniczki!) w tym wieku poważnie. To Blume, jako jedna z pierwszych, poruszała w swoich książkach takie tematy jak menstruacja, które „pozwoliły milionom młodych kobiet wejść w dorosłość z mniejszym strachem”. Jak dodaje Ringwald, przez lata książki Blume były zakazywane w różnych miejscach, szkołach w Ameryce, „ponieważ zawsze znajdą się ludzie, dla których myśl o władzy młodej kobiety nad własnym ciałem i umysłem jest nie do przyjęcia”.

Wozek inwalidzki
Aktualności