100 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Witolda Habdanka Kossowskiego

Witold Habdank Kossowski urodził się w 1894 r. we Lwowie. Ojciec był urzędnikiem pocztowym. Matka udzielała prywatnych lekcji muzyki. W 1914 r. na ochotnika zaciąga się do Legionów Józefa Piłsudskiego. Dwukrotnie zostaje ranny. W Legionach, a potem w Wojsku Polskim, przechodzi drogę od stopnia szeregowca do kapitana.

Po zakończeniu służby w Legionach w 1918 r., w latach 1918-21służy w Armii Polskiej. Walcząc na frontach I wojny światowej pisał też wiersze, które od 14 roku życia były jego pasją. Poezja ta, choć sam chciał, by ciągle była jeszcze lepsza, zjednywała mu uznanie u tak wybitnych poetów i uczonych dwudziestolecia jak Leopold Staff, Julian Tuwim czy prof. Juliusz Kleiner, których znał osobiście. Nie wybrał jednak ani drogi kariery wojskowej, choć miał znakomite do tego perspektywy, ani poetyckiej. Został nauczycielem. Miał do tego gruntowne przygotowanie. Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie na Wydziale Filozoficznym, ponadto kursy j. francuskiego na Uniwersytecie w Paryżu i j. angielskiego w Londynie i Oxfordzie.

W 1921 r. został nauczycielem mianowanym na mocy rozporządzenia Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego. Posiadał uprawnienia do nauczania j. polskiego, j. angielskiego i j. francuskiego. Przez lata przekazywał wiedzę w czterech różnych gimnazjach lwowskich. Rok 1938 przynosi radykalną zmianę w jego życiu. Na wniosek Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie dotychczasowemu profesorowi XI Państwowego Gimnazjum we Lwowie z dniem l lipca 1938 roku powierzono pełnienie obowiązków dyrektora organizującego się Państwowego Liceum i Gimnazjum w Stalowej Woli.

Marzeniem Witolda Habdanka Kossowskiego było stworzenie szkoły na wskroś nowoczesnej, jeśli chodzi zarówno o ofertę edukacyjno - wychowawczą jak i bazę szkoły. Planował rozbudowę szkoły o muzeum etnograficzne, basen, bibliotekę i aulę. Osobiście kompletował 11 osobową kadrę nauczycielską. Wśród nauczycieli była jego żona Maria nauczycielka j. polskiego.

Po wybuchu wojny szkoła nie mogła funkcjonować a sam dyrektor na krótko został aresztowany wraz z innymi nauczycielami. Przebywając w więzieniu w Rzeszowie podjęli oni decyzję o prowadzeniu edukacji dzieci w konspiracji. Po opuszczeniu więzienia prof. Kossowski zmuszony został przez okupacyjne władze niemieckie do opuszczenia zajmowanych na terenie szkoły pomieszczeń. Wraz z małżonką przesiedlony został do Pława. Zamieszkali w domu (tzw. biały domek”), w którym kiedyś znajdował się posterunek polskiej policji. W latach okupacji przez ich mieszkanie przewinęło się zapewne wiele setek młodzieży uczącej się na tajnych kompletach.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Stalowej Woli Profesor Witold Habdank Kossowski nadal pełnił funkcję dyrektora Liceum i Gimnazjum w Stalowej Woli. Przystępując do wytężonej pracy nad przywróceniem normalnego funkcjonowania szkole. Niestety w maju 1947 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie zwalnia go z obowiązków dyrektora Państwowego Gimnazjum i Liceum w Stalowej Woli.  Zaskoczenie tą decyzją było ogromne. Do władz oświatowych słane były listy indywidualne i zbiorowe. Ludzie protestowali, piszą o zasługach, proszą o przywrócenie stanowiska dyrektora prof. Kossowskiemu. Składają na nich podpisy byli uczniowie, pracownicy huty, mieszkańcy Stalowej Woli. Niestety działania te nie przynoszą oczekiwanych skutków. Dyrektor postrzegany przez ówczesne władze jako „obcy klasowo” przenosi się do nieodległego Rozwadowa, gdzie obejmuje posadę  nauczyciela języka polskiego w Miejskim Prywatnym Gimnazjum Handlowym w Rozwadowie. Do szkół rozwadowskich przenosi się również jego żona. Witold Habdank Kossowski otoczony niezwykłym szacunkiem zarówno uczniów i rodziców niestety umiera nagle na serce 24 lutego 1954 r. Jego pogrzeb stał się swoistą manifestacją szacunku dla zmarłego. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.

Zapraszamy chętne osoby do wzięcia udziału w grze miejskiej: Quest śladami Witolda Habdank-Kossowskiego po Stalowej Woli, sczegóły do w/w w poniższym linku:

https://questy.org.pl/quest/sladami-witolda-habdank-kossowskiego-po-stalowej-woli

Wozek inwalidzki
Aktualności