Fizyka

 

Fundacja Nobla opublikowała wyjątkowy dokument: świadectwo maturalne samego Alberta Einsteina. Internauci mogą się przekonać jakie oceny miał genialny fizyk. Przeważają 6, ale znalazło się kilka 4, jest nawet jedna 3.

Opublikowane przez Fundację Nobla świadectwo maturalne pochodzi z 1896 roku. Choć dokument był już wcześniej znany, przy okazji poruszenia tematu przez Fundację, warto przypomnieć co się w nim znajduje.

Świadectwo Einsteina potwierdza, że był on bardzo dobrym uczniem. Jednak wbrew pozorom nie miał w szkole samych 6. Jak widać na dokumencie, wśród ocen znalazło się 3 z języka francuskiego, 4 z rysunku technicznego, plastyki i geografii. 5 m.in. z języka niemieckiego i chemii. Na 13 ocenionych przedmiotów uzyskał aż 5 6-tek.

 

 

62. POKAZY Z FIZYKI UMCS


Fizyka 2022-09-26 18:28:25

W dniach 19 i 22 września w pokazach z fizyki na UMCS w Lublinie wzięły udział klasy: 2A, 2B, 3D, 4B.

W programie tegorocznych pokazów były:
ELEKTROSTATYKA – dr Marek Gorgol, mgr Paweł Wnuk,
PŁYNY – prof. Bożena Zgardzińska, inż. Wojciech Kowalski,
RUCH OBROTOWY – dr Krzysztof Pyszniak, dr Andrzej Droździel,
ŚWIATŁO I OKO – prof. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz,

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH


Fizyka 2022-06-09 18:35:11

Z radością informujemy, że Aleksander Matyka z klasy 3B został laureatem II stopnia, 

Mikołaj Złotek z klasy 3Ag został laureatem III stopnia w Olimpiadzie o " Diamentowy Indeksa AGH" z przedmiotu fizyka..

Maksymilian Tabian z klasy 3Ag i Filip Gajda z klasy 3B zostali finalistamI.

Serdecznie gratulujemy.

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH


Fizyka 2022-04-11 15:08:54

Do trzeciego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu fizyka zakwalifikowali się :

Klasa 3Ag:  Maksymilian Tabian,  Mikołaj Złotek

Klasa 3B : Aleksander Matyka, Filip Gajda

Trzeci finałowy etap Olimpiady odbędzie się w Krakowie 23 kwietnia 2022  POWODZENIA!!!

Drugi etap Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH - 12.03.2022 ZAMOŚĆ


Fizyka 2022-03-13 12:47:55

W tym roku kolejny etap Olipiady o Diamentowy Indeks AGH odbył się w Zamościu.

Zadania z fizyki pisało 17 uczniów naszej szkoły.

Czekamy na wyniki i trzymajmy kciuki aby przeszli do kolejnego etapu.

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH


Fizyka 2022-01-12 15:08:17

Do drugiego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki zakwalifikowali się :

Klasa 3A:  Rogala Izabela,  Grzybowski Kacper, Galek Bartłomiej, Procnal Adam,  Piekarz Aleksander, Mastalerczyk Jarosław

Klasa 3B : Aleksander Matyka, Sebastian Dechnik, Jakub Dziechciarz, Filip Gajda, Dawid Surowiec 

Klasa 3Ag:  Krawiec Marcin, Habigier Stanisław, Tabian Maksymilian,  Złotek Mikołaj

Klasa 3Bg: Kamil Namysło, Igor Niemiec

Drugi etap Olimpiady odbędzię się w Zamościu 29 stycznia 2022. POWODZENIA!!!

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba


Fizyka 2021-12-25 14:05:39

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Zbudowali prawdziwy wehikuł czasu

Miliardy dolarów, dekady starań i wielokrotnie przesuwany start misji. Co takiego oferuje ludzkości Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, że poświęcono dla niego tak wiele? I co sprawia, że to urządzenie jest tak niezwykłe?

Kosmiczny Teleskop Jamesa WebbaŹródło: NASA

Jak patrzeć w niebo? Najprościej – spojrzeć w górę. Jeśli zrobimy to w nocy, ujrzymy co najmniej kilka najjaśniejszych gwiazd i Księżyc. Gdy chcemy zobaczyć nieco więcej, warto wybrać się tam, gdzie obserwacji nie zakłócą nam światła cywilizacji – np. do któregoś z rezerwatów ciemnego nieba.

To miejsca, gdzie chroni się to, co w naszych czasach bardzo rzadkie: widok nocnego nieba. W Polsce są na razie dwa takie miejsca - Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" i Izerski Park Ciemnego Nieba.

Takie parki są wspaniałą atrakcją dla osób, które chcą doświadczyć widoku nieba nieskażonego przez cywilizację, a także miejscem spotkań wielbicieli astronomii. Pasjonaci przywożą swoje teleskopy, by w plenerze obserwować to, czego nie zobaczymy z okna bloku w centrum miasta.

Ale nawet w rezerwacie ciemnego nieba nie widać wszystkiego. Aby zobaczyć więcej, astronomowie budują swoje obserwatoria – jak nieukończony jeszcze, budowany w Chile Ekstremalnie Wielki Teleskop – na terenach pustynnych, wygasłych wulkanach albo szczytach gór. Chcą być wysoko, aby znaleźć się powyżej warstwy chmur czy ogólniej – pary wodnej – utrudniających obserwację.

European Southern Observatory

Ekstremalnie Wielki TeleskopŹródło: European Southern Observatory

Niestety, w obserwacjach przeszkadza ziemska atmosfera, pełna pyłów, zanieczyszczeń i gazów, powodujących załamania światła czy pochłaniających niektóre częstotliwości fal świetlnych. Dlatego dla tych najważniejszych, najbardziej kluczowych badań buduje się teleskopy kosmiczne: urządzenia obserwacyjne, wynoszone przez rakiety wysoko ponad atmosferę i zakłócenia, wywołane bezpośrednią bliskością Ziemi.


61. POKAZY Z FIZYKI


Fizyka 2021-09-18 20:17:13

Pokazy z Fizyki odbyły się 15 września 2021 r.
w Instytucie Fizyki UMCS Pl. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wzięły w nich udział klasy 2D i 3Bg.
W programie pokazów były doświadczenia z zakresu: 
AKUSTYKA – dr Krzysztof Pyszniak, dr Andrzej Droździel,
CIŚNIENIE (NIE)ATMOSFERYCZNE – prof. Bożena Zgardzińska, inż. Wojciech Kowalski,
MECHANIKA – prof. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz,
ELEKTROMAGNETYZM – dr Marek Gorgol, mgr Paweł Wnuk.


 

Zaćmienie Słońca 10.06.2021


Fizyka 2021-06-10 22:02:46

Zaćmienie Słońca 2021 już za nami. To niezwykłe wydarzenie można było oglądać również w Polsce. W różnych miastach obserwowano zjawisko przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów.  Nasi uczniowie jak zwykle wykazali się pomysłowością. Zdjęcie poniżej wykonano za pomocą "wyspecjalizowanego" smartfona, a jako filtru użyto ... dyskietki (zawartość nieznana!)

Zaćmienie Słońca☀️10.06.2021

  • 11:48 Początek zaćmienia
  • 12:46 Najgłębsza faza (9%)
  • 13:44 Koniec zaćmienia

Źródło:Portal Astronomiczny AstroNET


Fot. Aleksander Matyka 2B

Nasi uczniowie na Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych


Fizyka 2021-03-04 19:49:32

Uczniowie klas 2B i 2BG 3 marca wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics
Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zaplanował w 2021 r. warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych które zostały  przeprowadzone zdalnie.
Uczestnicy podczas wykładów zapoznali się z podstawami tej dziedziny fizyki oraz metodami badań w niej wykorzystywanymi. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie dokonywali samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych jednego z eksperymentów korzystających z akceleratora LHC. Na zakończenie podczas wideokonferencji omawiali swoje wyniki z fizykami z CERN (w Szwajcarii) lub innego ośrodka badawczego oraz z uczniami z innych krajów, którzy wykonywali to samo ćwiczenie.


Diamentowy Indeks AGH - fizyka


Fizyka 2021-01-18 14:56:57

  Informujemy, że do drugiego  etapu olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki  zakwalifikowali się:
Klasa 2B
Aleksander Matyka, Jakub Dziechciarz, Sebastian Dechnik, Filip Gajda
Klasa 2Bg
Paweł Kawęcki, Janek Moskal, Kamil Namysło, Igor Niemiec, Wiktor Sarzyniak

Koniunkcja gazowych olbrzymów


Fizyka 2020-11-24 22:27:35

Po raz pierwszy od czasów sprowadzenia krzyżaków do Polski, Jowisz i Saturn będą wyglądały jak jedna planeta

 
5254 interakcji
Komentarze: 10

Już za miesiąc będziemy mieli okazję zobaczyć na niebie coś, czego nie widzieli ani nasi rodzice, ani dziadkowie, ani ich dziadkowie, ani ich dziadkowie. Chyba warto.

 

Obserwatorzy nieba od czasu do czasu mają okazję zobaczyć na niebie coś wyjątkowego, co zbyt szybko się nie powtórzy.  W 1997 roku na nocnym niebie świeciła kometa Hale’a-Boppa. Sam miałem okazję ją obserwować, ale większość ludzi z pewnością całkowicie ją zignorowała.

Kometa Hale'a-Boppa

Czy będziemy mieli szansę jeszcze raz ją zobaczyć w przyszłości? My nie, ale już nasi odlegli potomkowie tak. Kometa Hale’a-Boppa przed 1997 rokiem była widoczna w 2215 r. p.n.e. gdy w Egipcie rządził faraon Pepi II. Na kolejną wizytę na ziemskim niebie trzeba było czekać ponad 4000 lat. Następna wizyta zaplanowana jest  na 4385 rok. Powiedzcie swoim dzieciom, aby powiedziały swoim dzieciom, aby powiedziały swoim dzieciom itd., że też ją widzieliście.

Następny taki „niepowtarzalny” widok już za miesiąc

Nie będzie to co prawda kometa, ale też będzie ciekawie. Preludium zresztą możecie zobaczyć już teraz. Główne bohaterki przygotowują się do przedstawienia już od kilku tygodni.

Dwudziestego pierwszego grudnia wieczorem, Jowisz i Saturn zbliżą się na niebie tak blisko, że będą wyglądały niemalże jak jeden obiekt.

Choć do zbliżeń obu planet na niebie dochodzi średnio raz na 20 lat, to tak blisko jak w tym roku nie były od bardzo dawna. Po raz ostatni obie planety tak bardzo zbliżyły się do siebie 4 marca 1226 r. To w tym roku książę Konrad Mazowiecki poprosił Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znany potocznie jako zakon krzyżacki, o pomoc w walce z Prusami. Co z tego wynikło, pamiętamy wszyscy. Wystarczy wspomnieć o bitwie pod Grunwaldem, która nie była jednak końcem wojen polsko-krzyżackich. Te zakończyły się dopiero w drugiej dekadzie XVI wieku.

Od 16 do 25 grudnia odległość między nimi na niebie będzie mniejsza od średnicy Księżyca w pełni, a w samym środku tego okresu, wieczorem 21 grudnia obie planety będą wyglądały jak podwójna planeta. Odległość między nimi będzie mniejsza od 1/5 średnicy Księżyca.

Koniunkcja Jowisza i Saturna na wieczornym niebie 21 grudnia 2020 r. Źródło: Stellarium

Ziarnko soli

Żeby nie było zbyt dobrze, jest też jeden minus całego przedstawienia. Obie planety obok siebie będą widoczne na zachodnim horyzoncie zaledwie przez godzinę po zachodzie Słońca, czyli będą skąpane w poświacie zachodzącego Słońca. Zatem będziemy mieli okazję dosłownie przez chwilę przyjrzeć się tej osobliwej konfiguracji dwóch gazowych olbrzymów na niebie.

Jeżeli ktoś nie będzie wiedział, że w ogóle taki spektakl ma miejsce na niebie, z pewnością na niego nie zwróci uwagi, ale wy już wiecie – więc podnieście się na chwilę z krzesła i rzućcie okiem za okno. Za dziesięć, dwadzieścia lat będziecie mogli wspomnieć, że widzieliście coś, na co reszta musi poczekać do….

Takie promocje często się nie zdarzają

Owszem, nie będzie trzeba czekać tak długo jak na tegoroczne zbliżenie. Obie planety zbliżą się do siebie ponownie 15 marca 2080 r. Nie wiem jak wy, ja zamierzam też to zobaczyć. 99 lat to idealny wiek do testowania wzroku. Jeżeli wasze dzieci lub wnuki zobaczą tamto zbliżenie, a będzie ono ciekawsze od tegorocznego, bowiem będzie miało miejsce wysoko na ciemnym, nocnym niebie, to po nich kolejna koniunkcja gazowych olbrzymów pojawi się na niebie dopiero w 2400 r.

Każdy czas jest dobry...


Fizyka 2020-05-10 19:36:54

W drugiej połowie wieku XVII dżuma po raz kolejny dziesiątkowała Europę. Izaak Newton miał wtedy 21 lat i był studentem Cambridge.Pomimo tego, że w samym Cambridge w sierpniu 1665 roku zmarł tylko jeden z urzędników i nie wiadomo, czy na pewno wskutek epidemii, uniwersytet postanowił odwołać wykłady i wszelkie zajęcia, a studenci powrócili do swoich domów.

Podczas pobytu w rodzinnej wsi Woolsthrope, w przymusowym odosobnieniu od naukowego środowiska, Newton pogrążył się w pracy i samodzielnych studiach. W tym zdumiewającym roku 1665 miał on stworzyć podwaliny wszystkich przyszłych sukcesów, odkrył metodę fluksji (zwanej dziś rózniczkowaniem) oraz odwrotnej fluksji (zwanej całkowaniem), teorię barw, prawo zderzeń sprężystych oraz przyczyny pozostawania Księżyca na orbicie Ziemi, które rozwinął potem do prawa powszechnego ciążenia.

Wszystko to było w ciągu dwóch lat zarazy 1665 - 1666. Bo w owym czasie byłem w najlepszym okresie młodości, gdy chodzi o odkrycia, i przykładałem się do matematyki i filozofii bardziej niż kiedykolwiek później - wspominał w 1718 roku w swoich listach.  

na podstawie książki J. Kierula "Newton", PIW, Warszawa 2010

 

 


Wozek inwalidzki
Aktualności