Fundacja Nobla opublikowała wyjątkowy dokument: świadectwo maturalne samego Alberta Einsteina. Internauci mogą się przekonać jakie oceny miał genialny fizyk. Przeważają 6, ale znalazło się kilka 4, jest nawet jedna 3.
Opublikowane przez Fundację Nobla świadectwo maturalne pochodzi z 1896 roku. Choć dokument był już wcześniej znany, przy okazji poruszenia tematu przez Fundację, warto przypomnieć co się w nim znajduje.
Świadectwo Einsteina potwierdza, że był on bardzo dobrym uczniem. Jednak wbrew pozorom nie miał w szkole samych 6. Jak widać na dokumencie, wśród ocen znalazło się 3 z języka francuskiego, 4 z rysunku technicznego, plastyki i geografii. 5 m.in. z języka niemieckiego i chemii. Na 13 ocenionych przedmiotów uzyskał aż 5 6-tek.
Fizyka 2024-03-12 09:25:15
Z przyjemnością informujemy, że do III etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2023/2024 z fizyki zakwalifikowali się:
Kacper Bębenek i Aleks Dydak z klasy 3B. Ostatni etap Olimpiady odbędzie się w Krakowie 23.03. 2024.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!!!
Fizyka 2024-01-04 16:39:09
W najbliższą niedzielę 7 stycznia 2024 na antenie TVN o godzinie 20.00 będzie nadany pierwszy odcinek miniserialu HBO przedstawiający fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Ukrainie – jednej z największej w historii katastrof spowodowanych przez człowieka – oraz grupy dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy poświęcili się, aby ocalić Europę przed niewyobrażalną katastrofą. Serial zyskał wyjątkowe uznanie, zdobywając aż 36 nagród branżowych, w tym dwa Złote Globy i dziesięć nagród Emmy!
Serdecznie zachęcam Lidia Panas Pawłowska
Fizyka 2024-01-04 10:46:41
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu Jagiellońskiego Turnieju Fizycznego II
organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zakwalifikował się Kacper Bębenek z klasy 3B.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Fizyka 2024-01-08 12:34:18
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2023/2024 z fizyki zakwalifikowali się:
Aleks Dydak i Kacper Bębenek z klasy 3B. Kacper zakwalifikował się również do drugiego etapu z matematyki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach olimpiady.
Fizyka 2023-06-25 13:45:52
XVI Podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych Polska Podkarpackie 14-15 czerwca 2023.
Grupa uczniów z naszego Liceum, w ramach wolontariatu, przez dwa dni brała udział w Mityngu, pomagając trenerom i osobom niepełnosprawnym podczas zmagań sportowych.
Jesteśmy z Was dumni. Zawsze warto pomagać!
Fizyka 2023-04-27 14:07:34
Z radością informujemy, że laureatami Olimpiady o "Diamentowy Indeks AGH" z fizyki zostali:
Wiktoria Markowicz z klasy 4A i Filip Gajda z klasy 4B zostali finalistamI w/w olimpiady.
Serdecznie gratulujemy.
Fizyka 2023-03-09 13:32:17
08.03.2023 w naszej szkole odbyły się pokazy z fizyki zorganizowane przez Koło Naukowe Elektryków „Mega Volt” Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie.
Pokazy dotyczyły fizyki wysokich napięć z wykorzystaniem transformatora Tesli.
Kilkuosobowa grupa studentów zainspirowana pomysłem naszego absolwenta mgr inż. Sebastiana Hajdera demonstrowała efektowne doświadczenia z wyładowaniami elektrostatycznymi.
Fizyka 2023-03-08 22:25:32
Do trzeciego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu fizyka zakwalifikowali się:
Aleksander Matyka w drugim etapie zdobył maksymalną liczbę punktów.
Trzeci finałowy etap Olimpiady odbędzie się w Krakowie 25 marca 2023 r.
POWODZENIA!!!
Fizyka 2023-03-16 07:56:34
Miło nam poinformować, że Izabela Rogala, uczennica klasy IV a, zakwalifikowała się do drugiej (dośwaidczalnej) części okręgowego etapu LXXII OLIMPIADY FIZYCZNEJ . Podstawę organizacji Olimpiady Fizycznej, zwanej dalej Olimpiadą lub OF, stanowi rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad Olimpiady zapisane na listę olimpiad MEN są najtrudniejszymi konkursami przedmiotowycmi, których laureaci i finaliści zgodnie z art. 44zzh ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2019 r. poz. 1481), są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
Izabela Rogala jest jedyną osobą, która reprezentuje nasz powiat w tej OLIMPIADZIE. Nauczycielką Izy jest p. Jolanta Wołcz.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach olimpiady
Fizyka 2023-01-29 19:00:47
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" 2022/2023 (XVI edycja) z fizyki zakwalifikowali się:
Zawody odbyły się 28 stycznia 2023 w Zamościu.
GRATULUJEMY!
Fizyka 2022-12-26 09:25:31
Prof. Marek Abramowicz – astrofizyk, pracuje na Uniwersytecie w Göteborgu, w Centrum Kopernika PAN w Warszawie i Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie.
(fragment artykułu dla wyborcza.pl - 23.12.2022)
Fizyka jest dziś o wiele bliżej uznania istnienia Boga jako aktywnego elementu obiektywnej rzeczywistości, niż była w wieku XIX.
(...)
Oto trzy główne (ale daleko nie jedyne) powody, które zdaniem wielu poważnych fizyków sugerują konieczność rozważania widocznego w realnym świecie, niemożliwego do zaprzeczenia splątania fizyki z metafizyką:
1. Wbrew temu, co większość materialistów twierdziła przez tysiąclecia, materia nie jest wieczna. Nasz Wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu 13,8 mld lat temu.
2. Wbrew powszechnemu wśród ateistów przekonaniu o zasadniczym i oczywistym braku jakiejkolwiek celowości w prawach natury, bardzo dokładne i różnorodne dane dotyczące rzeczywistego Wszechświata pokazały, że brak celowości w prawach natury wcale nie jest „oczywisty". Przeciwnie: stwierdziliśmy, że fundamentalne stałe fizyki (prędkość światła, stała grawitacji, stała Plancka, masa elektronu etc.) są bardzo finezyjnie wyregulowane „antropicznie" – to znaczy mają wartości dokładnie takie, aby gwarantowały nasze istnienie. Problem polega na tym, iż fizyka dopuszcza, aby te stałe miały inne wartości. Nie tłumaczy natomiast, dlaczego są one właśnie takie, jakie są. Ale gdyby wartości stałych były choć trochę inne, to we Wszechświecie nie mogłoby powstać życie. Na przykład, gdyby wartość stosunku siły elektrostatycznej do grawitacyjnej była nieco mniejsza, niż jest, to gwiazdy żyłyby o wiele krócej niż kilka miliardów lat, a więc za krótko, by życie mogło się rozwinąć na krążących wokół planetach. Gdyby była większa, we wnętrzach gwiazd nie mógłby powstać węgiel niezbędny dla ziemskiego życia. Dokładność wyregulowania musi być lepsza niż około 0,1 proc., aby możliwe było powstanie gatunku Homo sapiens.
Wszechświat jest więc bardzo wyjątkowy, gdyż wyraźnie zdaje się sprzyjać naszemu istnieniu. Fizyka tę naszą zdumiewającą wyjątkowość coraz dokładniej opisuje, znajdując jej nowe przejawy, ale nie potrafi wytłumaczyć, co jest jej przyczyną.
3. Wbrew temu, co sądzą materialiści, zdaniem niektórych fizyków kwantowych badających splątanie i teleportację fotonów i innych cząstek elementarnych rzeczywisty świat ukazuje zjawiska, które można interpretować jako zależne od naszej wolnej woli i naszej świadomości, obu autonomicznych względem świata materii. Anton Zeilinger, tegoroczny laureat Nobla, omawiając wyniki swoich eksperymentów dotyczących kwantowego splątania, stwierdza wprost: „Będziemy się chyba musieli pożegnać z naiwnym realizmem, zgodnie z którym świat istnieje sam z siebie, bez naszego udziału i niezależnie od naszych obserwacji".
(...)
Fizyka 2022-09-26 18:28:25
W dniach 19 i 22 września w pokazach z fizyki na UMCS w Lublinie wzięły udział klasy: 2A, 2B, 3D, 4B.
W programie tegorocznych pokazów były:
ELEKTROSTATYKA – dr Marek Gorgol, mgr Paweł Wnuk,
PŁYNY – prof. Bożena Zgardzińska, inż. Wojciech Kowalski,
RUCH OBROTOWY – dr Krzysztof Pyszniak, dr Andrzej Droździel,
ŚWIATŁO I OKO – prof. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz,
Fizyka 2022-06-09 18:35:11
Z radością informujemy, że Aleksander Matyka z klasy 3B został laureatem II stopnia,
Mikołaj Złotek z klasy 3Ag został laureatem III stopnia w Olimpiadzie o " Diamentowy Indeksa AGH" z przedmiotu fizyka..
Maksymilian Tabian z klasy 3Ag i Filip Gajda z klasy 3B zostali finalistamI.
Serdecznie gratulujemy.
Fizyka 2022-04-11 15:08:54
Do trzeciego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu fizyka zakwalifikowali się :
Klasa 3Ag: Maksymilian Tabian, Mikołaj Złotek
Klasa 3B : Aleksander Matyka, Filip Gajda
Trzeci finałowy etap Olimpiady odbędzie się w Krakowie 23 kwietnia 2022 POWODZENIA!!!
Fizyka 2022-03-13 12:47:55
W tym roku kolejny etap Olipiady o Diamentowy Indeks AGH odbył się w Zamościu.
Zadania z fizyki pisało 17 uczniów naszej szkoły.
Czekamy na wyniki i trzymajmy kciuki aby przeszli do kolejnego etapu.
Fizyka 2022-01-12 15:08:17
Do drugiego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki zakwalifikowali się :
Klasa 3A: Rogala Izabela, Grzybowski Kacper, Galek Bartłomiej, Procnal Adam, Piekarz Aleksander, Mastalerczyk Jarosław
Klasa 3B : Aleksander Matyka, Sebastian Dechnik, Jakub Dziechciarz, Filip Gajda, Dawid Surowiec
Klasa 3Ag: Krawiec Marcin, Habigier Stanisław, Tabian Maksymilian, Złotek Mikołaj
Klasa 3Bg: Kamil Namysło, Igor Niemiec
Drugi etap Olimpiady odbędzię się w Zamościu 29 stycznia 2022. POWODZENIA!!!
Fizyka 2021-12-25 14:05:39
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Zbudowali prawdziwy wehikuł czasu
Miliardy dolarów, dekady starań i wielokrotnie przesuwany start misji. Co takiego oferuje ludzkości Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, że poświęcono dla niego tak wiele? I co sprawia, że to urządzenie jest tak niezwykłe?
Kosmiczny Teleskop Jamesa WebbaŹródło: NASA
Jak patrzeć w niebo? Najprościej – spojrzeć w górę. Jeśli zrobimy to w nocy, ujrzymy co najmniej kilka najjaśniejszych gwiazd i Księżyc. Gdy chcemy zobaczyć nieco więcej, warto wybrać się tam, gdzie obserwacji nie zakłócą nam światła cywilizacji – np. do któregoś z rezerwatów ciemnego nieba.
To miejsca, gdzie chroni się to, co w naszych czasach bardzo rzadkie: widok nocnego nieba. W Polsce są na razie dwa takie miejsca - Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" i Izerski Park Ciemnego Nieba.
Takie parki są wspaniałą atrakcją dla osób, które chcą doświadczyć widoku nieba nieskażonego przez cywilizację, a także miejscem spotkań wielbicieli astronomii. Pasjonaci przywożą swoje teleskopy, by w plenerze obserwować to, czego nie zobaczymy z okna bloku w centrum miasta.
Ale nawet w rezerwacie ciemnego nieba nie widać wszystkiego. Aby zobaczyć więcej, astronomowie budują swoje obserwatoria – jak nieukończony jeszcze, budowany w Chile Ekstremalnie Wielki Teleskop – na terenach pustynnych, wygasłych wulkanach albo szczytach gór. Chcą być wysoko, aby znaleźć się powyżej warstwy chmur czy ogólniej – pary wodnej – utrudniających obserwację.
European Southern Observatory
Ekstremalnie Wielki TeleskopŹródło: European Southern Observatory
Niestety, w obserwacjach przeszkadza ziemska atmosfera, pełna pyłów, zanieczyszczeń i gazów, powodujących załamania światła czy pochłaniających niektóre częstotliwości fal świetlnych. Dlatego dla tych najważniejszych, najbardziej kluczowych badań buduje się teleskopy kosmiczne: urządzenia obserwacyjne, wynoszone przez rakiety wysoko ponad atmosferę i zakłócenia, wywołane bezpośrednią bliskością Ziemi.
Fizyka 2021-09-18 20:17:13
Pokazy z Fizyki odbyły się 15 września 2021 r.
w Instytucie Fizyki UMCS Pl. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wzięły w nich udział klasy 2D i 3Bg.
W programie pokazów były doświadczenia z zakresu:
AKUSTYKA – dr Krzysztof Pyszniak, dr Andrzej Droździel,
CIŚNIENIE (NIE)ATMOSFERYCZNE – prof. Bożena Zgardzińska, inż. Wojciech Kowalski,
MECHANIKA – prof. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz,
ELEKTROMAGNETYZM – dr Marek Gorgol, mgr Paweł Wnuk.
Fizyka 2021-06-10 22:02:46
Zaćmienie Słońca 2021 już za nami. To niezwykłe wydarzenie można było oglądać również w Polsce. W różnych miastach obserwowano zjawisko przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów. Nasi uczniowie jak zwykle wykazali się pomysłowością. Zdjęcie poniżej wykonano za pomocą "wyspecjalizowanego" smartfona, a jako filtru użyto ... dyskietki (zawartość nieznana!)
Zaćmienie Słońca️10.06.2021
Źródło:Portal Astronomiczny AstroNET |
|
Fizyka 2021-03-04 19:49:32
Uczniowie klas 2B i 2BG 3 marca wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics
Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zaplanował w 2021 r. warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych które zostały przeprowadzone zdalnie.
Uczestnicy podczas wykładów zapoznali się z podstawami tej dziedziny fizyki oraz metodami badań w niej wykorzystywanymi. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie dokonywali samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych jednego z eksperymentów korzystających z akceleratora LHC. Na zakończenie podczas wideokonferencji omawiali swoje wyniki z fizykami z CERN (w Szwajcarii) lub innego ośrodka badawczego oraz z uczniami z innych krajów, którzy wykonywali to samo ćwiczenie.
Fizyka 2021-01-18 14:56:57
Informujemy, że do drugiego etapu olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki zakwalifikowali się:
Klasa 2B
Aleksander Matyka, Jakub Dziechciarz, Sebastian Dechnik, Filip Gajda
Klasa 2Bg
Paweł Kawęcki, Janek Moskal, Kamil Namysło, Igor Niemiec, Wiktor Sarzyniak
Fizyka 2020-11-24 22:27:35
Już za miesiąc będziemy mieli okazję zobaczyć na niebie coś, czego nie widzieli ani nasi rodzice, ani dziadkowie, ani ich dziadkowie, ani ich dziadkowie. Chyba warto.
Obserwatorzy nieba od czasu do czasu mają okazję zobaczyć na niebie coś wyjątkowego, co zbyt szybko się nie powtórzy. W 1997 roku na nocnym niebie świeciła kometa Hale’a-Boppa. Sam miałem okazję ją obserwować, ale większość ludzi z pewnością całkowicie ją zignorowała.
Kometa Hale'a-Boppa
Czy będziemy mieli szansę jeszcze raz ją zobaczyć w przyszłości? My nie, ale już nasi odlegli potomkowie tak. Kometa Hale’a-Boppa przed 1997 rokiem była widoczna w 2215 r. p.n.e. gdy w Egipcie rządził faraon Pepi II. Na kolejną wizytę na ziemskim niebie trzeba było czekać ponad 4000 lat. Następna wizyta zaplanowana jest na 4385 rok. Powiedzcie swoim dzieciom, aby powiedziały swoim dzieciom, aby powiedziały swoim dzieciom itd., że też ją widzieliście.
Nie będzie to co prawda kometa, ale też będzie ciekawie. Preludium zresztą możecie zobaczyć już teraz. Główne bohaterki przygotowują się do przedstawienia już od kilku tygodni.
Dwudziestego pierwszego grudnia wieczorem, Jowisz i Saturn zbliżą się na niebie tak blisko, że będą wyglądały niemalże jak jeden obiekt.
Choć do zbliżeń obu planet na niebie dochodzi średnio raz na 20 lat, to tak blisko jak w tym roku nie były od bardzo dawna. Po raz ostatni obie planety tak bardzo zbliżyły się do siebie 4 marca 1226 r. To w tym roku książę Konrad Mazowiecki poprosił Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znany potocznie jako zakon krzyżacki, o pomoc w walce z Prusami. Co z tego wynikło, pamiętamy wszyscy. Wystarczy wspomnieć o bitwie pod Grunwaldem, która nie była jednak końcem wojen polsko-krzyżackich. Te zakończyły się dopiero w drugiej dekadzie XVI wieku.
Od 16 do 25 grudnia odległość między nimi na niebie będzie mniejsza od średnicy Księżyca w pełni, a w samym środku tego okresu, wieczorem 21 grudnia obie planety będą wyglądały jak podwójna planeta. Odległość między nimi będzie mniejsza od 1/5 średnicy Księżyca.
Koniunkcja Jowisza i Saturna na wieczornym niebie 21 grudnia 2020 r. Źródło: Stellarium
Żeby nie było zbyt dobrze, jest też jeden minus całego przedstawienia. Obie planety obok siebie będą widoczne na zachodnim horyzoncie zaledwie przez godzinę po zachodzie Słońca, czyli będą skąpane w poświacie zachodzącego Słońca. Zatem będziemy mieli okazję dosłownie przez chwilę przyjrzeć się tej osobliwej konfiguracji dwóch gazowych olbrzymów na niebie.
Jeżeli ktoś nie będzie wiedział, że w ogóle taki spektakl ma miejsce na niebie, z pewnością na niego nie zwróci uwagi, ale wy już wiecie – więc podnieście się na chwilę z krzesła i rzućcie okiem za okno. Za dziesięć, dwadzieścia lat będziecie mogli wspomnieć, że widzieliście coś, na co reszta musi poczekać do….
Owszem, nie będzie trzeba czekać tak długo jak na tegoroczne zbliżenie. Obie planety zbliżą się do siebie ponownie 15 marca 2080 r. Nie wiem jak wy, ja zamierzam też to zobaczyć. 99 lat to idealny wiek do testowania wzroku. Jeżeli wasze dzieci lub wnuki zobaczą tamto zbliżenie, a będzie ono ciekawsze od tegorocznego, bowiem będzie miało miejsce wysoko na ciemnym, nocnym niebie, to po nich kolejna koniunkcja gazowych olbrzymów pojawi się na niebie dopiero w 2400 r.
Fizyka 2020-05-10 19:36:54
W drugiej połowie wieku XVII dżuma po raz kolejny dziesiątkowała Europę. Izaak Newton miał wtedy 21 lat i był studentem Cambridge.Pomimo tego, że w samym Cambridge w sierpniu 1665 roku zmarł tylko jeden z urzędników i nie wiadomo, czy na pewno wskutek epidemii, uniwersytet postanowił odwołać wykłady i wszelkie zajęcia, a studenci powrócili do swoich domów. Podczas pobytu w rodzinnej wsi Woolsthrope, w przymusowym odosobnieniu od naukowego środowiska, Newton pogrążył się w pracy i samodzielnych studiach. W tym zdumiewającym roku 1665 miał on stworzyć podwaliny wszystkich przyszłych sukcesów, odkrył metodę fluksji (zwanej dziś rózniczkowaniem) oraz odwrotnej fluksji (zwanej całkowaniem), teorię barw, prawo zderzeń sprężystych oraz przyczyny pozostawania Księżyca na orbicie Ziemi, które rozwinął potem do prawa powszechnego ciążenia. Wszystko to było w ciągu dwóch lat zarazy 1665 - 1666. Bo w owym czasie byłem w najlepszym okresie młodości, gdy chodzi o odkrycia, i przykładałem się do matematyki i filozofii bardziej niż kiedykolwiek później - wspominał w 1718 roku w swoich listach. na podstawie książki J. Kierula "Newton", PIW, Warszawa 2010 |